Alkoholizm dotyczy wielu naszych rodaków, jednakże nigdy nie jest zbyt późno, żeby poprosić o pomoc


Najczęściej zaczyna się dosyć niepozornie: kieliszek dla relaksu albo impreza w towarzystwie znajomych. Jednakże bardzo często nad pitym alkoholem można stracić kontrolę, pije się coraz więcej, aż któregoś dnia stwierdza się, że nie można dłużej żyć bez jego dawki. Reakcje ludzi w takim momencie bywają bardzo różne, część nie dopuszcza do siebie świadomości istnienia problemu i próbuje ukryć swe kłopoty przed najbliższymi, inni decydują się poszukać fachowej pomocy oraz rozpocząć życie bez napitków z procentami.

barek na alkohol
Author: Carlos ZGZ
Source: http://www.flickr.com
Czy to już problem z alkoholem?

Dosyć rzadko bywa tak, że to osoba uzależniona uświadamia sobie, że posiada problem z alkoholem (zobacz tą ofertę) i jest już nałogowym alkoholikiem. Zazwyczaj najwcześniejsze sygnały pochodzą od osób najbliższych: rodziny, dzieci, znajomych bądź kolegów z pracy. Problemy z brakiem trzeźwości poważnie oddziałują na funkcjonowanie człowieka, zakłócając je na każdej płaszczyźnie. W domu zaczynają się kłótnie i pretensje, co może w końcu prowadzić do rozpadu rodziny, z kolei w miejscu pracy często nie umie się prawidłowo wykonywać swoich obowiązków, zaczynają się problemy z koncentrację, nerwami, kiepskim wyglądem. Potrafi to prowadzić do utraty pracy i jeszcze poważniejszych kłopotów.

Jest problem – należy działaćNigdy nie jest zbyt wcześnie, by zgłosić się po pomoc do specjalisty. Problem alkoholizmu zatacza coraz szersze kręgi i nierzadko dotyczy osób młodych , które dopiero rozpoczynają dorosłe życie. Odpowiednio wczesna pomoc potrafi uchronić te osoby przed zmarnowaniem sobie przyszłości.

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej, przeczytaj nasz następny wpis, w którym znajduje się ciekawa kwestia. Rozwieje ona wszelkie Twoje wątpliwości.

Nie brak ośrodków i stowarzyszeń (piszemy o nas tutaj), gdzie można zgłosić się po wsparcie. Także gabinety psychologiczne proponują wsparcie terapeutyczne w zmaganiach z nałogiem. Im wcześniej człowiek odważy się i powie, że ma kłopot z nadmiernym spożyciem alkoholu, tym łatwiej mu będzie wrócić na przysłowiową prostą.

kieliszki z winem
Author: Rosendahl
Source: Rosendahl
Wsparcie dla współuzależnionych

Alkoholizm jest chorobą, na którą cierpi cała rodzina (zobacz również terapia małżeńska warszawa) i wszyscy najbliżsi uzależnionego pacjenta. Stąd w licznych przypadkach pojawia się konieczność poszukiwania fachowej pomocy dla współmałżonków oraz potomków osoby pijącej (jesteśmy tutaj). Podobną pomoc można otrzymać poprzez wzięcie udziału w spotkaniach terapeutycznych, a także warsztatach i mityngach urządzanych przez stowarzyszenia AA. Wspomnianych zajęć można poszukiwać anonimowo za pośrednictwem internetu.

Tags: kieliszek, specjalista, alkoholik, AA