Badanie nasienia jako podstawowe analizowanie przy leczeniu niepłodności.


Badanie nasienia pozwala sprawdzić postać, szybkość i liczebność plemników w męskiej spermie. Badanie to jest dla wielu mężczyzn krępujące, ale nie ma żadnego wpływu na zdrowie. Ocena budowy męskich narządów płciowych oraz nasienia jest łatwa, niedroga i zezwala sprawnie znaleźć m.in. przyczynę niepłodności. Głównym krokiem w kierunku sprawdzenia płodności pacjenta jest zrobienie badania nasienia. W klinikach można przeprowadzić badania na płodność u mężczyzny na podstawie skierowania od lekarza, jak i bez skierowania.
badania
Author: Bird&Co Sp. z.o.o.
Source: Bird&Co Sp. z.o.o.
Pacjent musi jednak wcześniej skontaktować się z recepcją kliniki i zarezerwować odpowiedni termin. Przygotowanie do zbadania nasienia polega na wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Na wynik czekamy 3-4 dni robocze. Wielu badanym, pomimo zapewnienia komfortowych, intymnych warunków - to badanie wydaje się krępujące, ponieważ domaga się masturbacji i wytrysku "na zawołanie".

Jeśli opisywane w tym wpisie omówienie żywo Cię zajęło, to zalecam to opracowanie - ono jest równie fascynujące, jak materiał, który teraz czytasz.

Jednakże badanie spermy jest naprawdę konieczne w czasie diagnostyki niepłodności. W wyniku badania podstawowego przedstawione są ogólne parametry nasienia, takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, ilość plemników na 1 ml nasienia, ogólna liczba plemników w ejakulacie, obecność i ewentualnie stopień aglutynacji plemników.
Prócz tego w badaniu podstawowym wykonany jest HOS test. Badanie HOS test (test hipoosmotyczny) szacuje integralność błon plemników, dający nam wiedzę o prawidłowej działalności i żywotności plemników. Można również zrobić badanie nasienia (czytaj więcej) poszerzone zawierające dodatkowo ocenę morfologii plemników, tj. odsetek prawidłowo zbudowanych plemników oraz odsetek różnorakich uszkodzeń budowy dotyczących główki, wstawki i witki plemnika, odsetek komórek spermatogenezy mieszczących się w ejakulacie, liczbę leukocytów w 1 ml nasienia oraz mnogość komórek nabłonkowych i erytrocytów.

W badaniu nasienia możliwe jest także odkrycie stanów zapalnych narządów rozrodczych pacjenta, o czym mówi obecność leukocytów (krwinek białych) i ujawnienie schorzenia autoimmunizacyjnego (więcej niż 20% plemników jest
badania
Author: MartialArtsNomad.com
Source: http://www.flickr.com
pokrytych przeciwciałami przeciwplemnikowymi). Jeżeli efekt badanie nasienia jest nieprawidłowy, należałoby je zrobić po około 3 miesiącach. W przypadku kolejnych anomalii konieczna jest dalsza specjalistyczna diagnostyka (np. testy czynnościowe i kontaktowe, badania hormonalne, biopsja jąder) i terepia pod kontrolą lekarza androloga - dowiedz się więcej.


Następnym, specjalistycznym badaniem jest test SCD (Sperm Chromatin Dispersion). Jest to narzędzie do diagnostyki odsetka plemników mających zwiększoną fragmentacje materiału genetycznego (DNA), która bywa jednym z głównych powodów spadku płodności mężczyzn. Duży poziom fragmentacji DNA plemników może decydować o:
- niskiej zdolności do zapłodnienia,
- nieprawidłowościach w podziale zygoty i wczesnym rozwoju zarodka,
- częstszych, wczesnych i spontanicznych poronieniach,
- podwyższonym ryzyku uszkodzenia genomu,
- podwyższonym ryzyku przeniesienia wad genetycznych na potomstwo.

Tags: mężczyzna, Komórka, badanie, Diagnostyka