Co jest wymagane do sterowania motorówką oraz jak dużo one mogą kosztować?


Po m.in. krajowych wodach porusza się wiele różnego typu jednostek pływających. Od łódek, desek surfingowych po rowery wodne czy łodzie motorowe.


Co ciekawe, w Polsce na tzw.
śródlądziu, żeby móc sterować jachtami o długości mniejszej niż 7,5m nie jest wymagany żaden patent żeglarski. Tak jak w wypadku małej motorówki o silniku mniejszym niż 10Kw. Wówczas w wypadku znaczniejszych jednostek konieczny jest stosowny patent lub certyfikat. Dokument tego typu można by wyrobić we właściwym związku sportowym. Najniższe uprawnienia odnośnie motorówek to sternik motorowodniactwa. Posiadając je, można by legalnie sterować motorówką posiadającą silnik o sile do 60 Kw, zarówno na śródlądziu, jak i na morzu. W tym jednak przypadku powinny być to rejsy w dzień oraz nie dalej niż dwie mile morskie od nadbrzeża. Do uzyskania wymaganych uprawnień, trzeba posiadać m.in. skończony 12 rok życia, ukończone szkolenie oraz zdany stosowny test. W przypadku większych jednostek wymogi są odpowiednio bardziej znaczące. Naturalnie najlepiej jest zdobywać prawa powoli, razem z powiększaniem się doświadczenia posiadacza łodzi motorowej.


motorówki
Author: Matthias Haas
Source: http://www.flickr.com


Jak jednak prezentują się pozostałe sprawy związane z posiadaniem tego rodzaju sprzętu? Do przewiezienia łódki wymagana jest specjalna przyczepka, natomiast na wodzie hipotetycznie mogą być tylko zacumowane do nadbrzeża, ale najlepszym wyjściem byłoby posiadanie własnego hangaru. Bardziej korzystną informacją jest to, że motorówki nie muszą być specjalnie drogie.
Nowy sprzęt można by zakupić nawet za kilka albo paręnaście tys. złotych. Naturalnie tyczy się to mniejszych motorówek. Te z większym silnikiem kosztują odpowiednio więcej.

Tags: rower, oczy, sprzęt, prezent