Co to jest siatkówka oka oraz na jakie choroby jest ona narażona?


Najistotniejszą częścią narządu wzroku jest siatkówka. To właśnie dzięki niej możemy widzieć otaczający nas świat. Składa się ona z mnóstwa czopków i pręcików, czyli komórek nerwowych. To one umożliwiają odbieranie bodźców świetlnych, które przy pomocy nerwu wzrokowego trafiają do mózgu, w którym powstaje obraz.


lekarze
Author: Javier Romero Otero
Source: http://www.flickr.com


Śpij dobrze i wstań wypoczęta
Author: Tempur
Source: Tempur


Niestety siatkówka oka, tak jak wszystkie inne ludzkie organy, jest podatna na różnorodnego rodzaju dolegliwości, których objawami są zaburzenia obserwowanego obrazu. Najczęściej występujące choroby siatkówki oka to m.in. AMD, zatem zwyrodnienie plamki żółtej, która jest dolegliwością niedużego obszaru centralnej części siatkówki, która jest odpowiedzialna za dostrzeganie szczegółów w centrum pola widzenia.

Jeśli masz życzenie przeczytać większą dawkę publikacji na nakreślany tu temat, to bardzo zalecam ten tekst (http://www.optyk-trejnowski.pl) - kliknij i zobacz, czy wpadła Ci w oko.

Kolejną chorobą tej części oka jest odwarstwienie siatkówki. Choroba ta polega na oddzieleniu się siatkówki od naczyniówki, zatem części, która jest wprost pod siatkówką. Choroba ta może powodować upośledzenie wzroku i może nawet być źródłem wystąpienia ślepoty. Jeszcze inną dolegliwością, która może dotyczyć siatkówki oka jest otwór plamki. Ona również dotyczy centralnej, czyli najważniejszej części siatkówki. Polega ona na pojawieniu się w siatkówce ubytku.


Błona nasiatkówkowa to dolegliwość, która (rajsoczewek.pl/acuvue) polega na wytworzeniu błony, która pojawia się w środkowej części siatkówki. Ta choroba może wywoływać wykrzywienie obrazu lub stopniowe pogorszenie się widzenia. Do następnych dolegliwości siatkówki oka zalicza się poza tym zaliczać retinopatię cukrzycową i retinopatię nadciśnieniową. Obydwie związane są z uszkodzeniem naczyń krwionośnych i są wywołane odpowiednio kłopotami z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym.
Złe zmiany w widzeniu rozwijają się wraz z postępem konkretnych dolegliwości. Retinopatia cukrzycowa jest najczęściej spotykaną chorobą gałek ocznych. Zmiany te można by wykryć tylko za pomocą badań okulistycznych.

Tags: wzrok, oko, świat, kłopot