Co to jest soczewka toryczna i czym się różni od standardowego modelu? W jakich schorzeniach są pomocne, do czego służą?


Soczewka toryczna to typ soczewki, która ma określony, specyficzny kształt. Normalne soczewki mają powierzchnię sferyczną. Co to oznacza? Trzeba wyobrazić sobie rozciętą w poprzek piłkę do siatkówki plażowej. Soczewka toryczna natomiast to coś, co bardziej wygląda jak przecięty wzdłuż obwarzanek.
Być może te porównania zdają się dosyć osobliwe, ale w ten sposób najprościej wytłumaczyć, czym się różni taki rodzaj soczewek od typu standardowego. Kształt soczewki torycznej sprawia, że poziom mocy refrakcyjnej lub też mocy skupiającej soczewki różnią się w przekroju pionowym oraz poziomym soczewki (www.rajsoczewek.pl). Siła refrakcyjna może wolno zmniejszać się lub wzrastać w zależności od obszaru soczewki. Więc soczewki (http://optyk.wroc.pl/soczewki-kontaktowe/) kontaktowe toryczne doskonale są w stanie zniwelować wady mające związek z astygmatyzmem, jakie wziąć się mogą z nieprawidłowej krzywizny rogówki lub soczewki oka.

soczewka
Source: www.optyk-trejnowski.pl
Tego rodzaju soczewki powinny być przepisane przez lekarza, która ma umiejętność dobrania soczewek do wzroku konkretnego pacjenta, do dopasowania ich do określonych oczu. Jeżeli kiedykolwiek zadecydujemy, że są nam niezbędne soczewki leczące astygmatyzm albo w sytuacji innego rodzaju kwestii związanych ze wzrokiem, to powinniśmy się skonsultować się z fachowcem . Właściwe dopasowanie jest szczególnie ważne w przypadku soczewek torycznych, tym bardziej, że wymagają one określonej orientacji, muszą więc zostać na gałce ocznej w prawidłowej pozycji. W ten sposób producenci takich soczewek używają określonych cech ich konstrukcji, by zapewnić właściwe ich położenie na oku.
Toryczne soczewki kontaktowe są dobre też do korekcji innych wad wzroku, możemy je kupić w różnego rodzaju opcjach noszenia. Są jednodniowe soczewki toryczne, jak również soczewki na dłuższe okresy czasu w różnorodnych wariantach. Takie soczewki zrobione są z tworzyw miękkich, tworzyw twardych, jak również ze sztywniejszych surowców gazoprzepuszczalnych. Najwygodniejsze w noszeniu okazują się rodzaje miękkie, ale musimy dobrze je dobierać. Zdarza się bowiem, iż soczewka niewłaściwie dopasowana nie chce pozostać w pożądanej pozycji. Trzeba bezwzględnie tego dopilnować, jeśli noszenie tego rodzaju soczewek ma być skuteczne i ma przynieść jakąś poprawę widzenia.

Tags: oko, Soczewki, Pacjent, widzenie