Czy występuje różnica między dentystą a stomatologiem? Czy wydaje się to być sztuczny, a może jednak słuszny podział?


Wiele osób miewa poważne wątpliwości oraz nie wie tak do końca, czym odróżnia się dentysta od stomatologa. Taka wątpliwość z reguły wyrażana jest na różnych forach internetowych, a także portalach. Co interesujące, z tego typu zapytaniami spotykają się również sami lekarze stomatolodzy ze strony odwiedzających ich osób. Podczas gdy odpowiedź na takie pytanie jest zaskakująco łatwa.


fotel i sprzęt stomatologiczny
Author: East Midtown
Source: http://www.flickr.com
Odpowiedź może wydawać się zaskakująca, lecz prawdą jest, iż ci specjaliści niczym się nie różnią. Nieważne czy będzie to dentysta z małej albo też większej miejscowości, lub dentysta Ursynów- sprawdź: dentysta Warszawa Ursynów. Niejasność więc wzięła się stąd, że nasz język jest naprawdę bogaty. Dlatego też w wielu sytuacjach jedną rzecz określa się kilkoma definicjami. Tak więc lekarz dentysta oraz lekarz stomatolog, to dokładnie ta sama osoba i ten sam zawód. Osoba świadcząca zawód lekarza dentysty posiada potrzebne uprawnienia do praktycznego stosowania wiedzy w zakresie działu medycyny, którą zwiemy stomatologią.


W Polsce ograniczone prawo do wykonywania takiego zawodu razem z tytułem lekarza dentysty uzyskuje się po skończeniu jednolitych studiów na poziomie magisterskim na kierunku lekarsko-dentystycznym. Takie studia trwają pięć lat, można je skończyć na jednaj z kilku naszych krajowych uczelni medycznych. Mimo że są to studia magisterskie, to takowej pracy się podczas studiów nie pisze. Zamiast tego do otrzymania całkowitego prawa do świadczenia zawodu lekarza stomatologii konieczne jest zdanie egzaminu państwowego z wynikiem pozytywnym, a także odbycie stażu podyplomowego, jaki trwa jeden rok. W ramach stomatologii wyróżnić możemy kilka specjalności lekarskich. Dosyć powszechne i najczęściej spotykane są protetyka, stomatologia ze specjalizacją dziecięcą, endodoncja jak i ortodoncja.


ortodotna podczas zabiegu
Author: Aine
Source: http://www.flickr.com
Ortodoncja jest działem stomatologii, w którym koncentruje się na zapobieganiu występowania wad zgryzu oraz ich naprawie. Pacjentami takich specjalistów, przykładowo ortodonta Warszawa Ursynów , są zarówno dzieci, młodzież, ale i osoby dorosłe (polecany ortodonta Warszawa Ursynów). Najczęściej lekarze tych paru specjalności ściśle ze sobą współpracują ze względu na dobro pacjenta i ustalają najkorzystniejsze dla pacjenta leczenie. W ten sposób możliwe jest by osiągnąć naprawdę zadowalający efekt. Oprócz tego sam pacjent czuje, iż zajęto się nim kompleksowo i profesjonalnie.

Tags: lekarz, stomatolog, specjalista