Czym jest lateks, jakie mamy jego rodzaje oraz do czego może służyć? Jakie ma właściwości?


Lateks to koloidalny roztwór kauczuku naturalnego, nazywa się go więc fachowo lateks naturalny. Lateks może być również syntetyczny oraz przyjmować stan płynny. W przemyśle chemicznym określenie to oznacza wszelkie emulsje polimerów, również gumy syntetyczne i plastiki.


rękawiczki lateksowe
Author: Steven Depolo
Source: http://www.flickr.com
Lateks naturalny uzyskuje się dzięki nacinaniu drzew kauczukowych i zebranie i przetworzenie soku mlecznego. Sok mleczny jest stabilizowany substancjami alkalicznymi, dajmy na to amoniakiem. Końcowy produkt, który stanowi surowiec w przemyśle gumowym można otrzymać w wyniku koagulacji soku i jego zagęszczania.

Czy podoba Ci się opisywany artykuł? Jeśli tak, to sprawdź jeszcze szczegóły w serwisie licówki na zęby warszawa, gdyż one także mogą okazać się dla Ciebie bardzo interesujące.

Tego typu zwiększenie gęstości robi się przez odwirowanie lub częściowe odparowanie wody. Koagulacja ma miejsce po zakwaszeniu, zmrożeniu, może także nastąpić po dodaniu soli , które są rozpuszczalne w wodzie - Czarmed.

Zbierany z drzew kauczukowych naturalny lateks jest przyjazny dla środowiska, ponieważ jest odnawialny. Jest również antyalergiczny jak i nie gnieżdżą się w nim roztocza, więc nadaje się dla alergików. Jest to również niesamowicie mocny i amortyzujący surowiec naturalny. Kolejnym typem jest lateks pozyskiwany drogą produkcji chemicznej. Otrzymujemy go przez polimeryzację emulsyjną danych monomerów. Ph lateksów uzyskiwanych syntetycznie wynosi od 6 do 12. Po ich zakwaszeniu lub dodatku soli mamy kauczuki stałe. Kauczuk stosuje się w różnych branżach, głównie w przemyśle samochodowym, możemy dzięki niemu wytwarzać opony samochodowe. Tworzy się z niego wiele różnych przedmiotów niezbędnych w codziennym życiu, na przykład uszczelki, piłki kauczukowe lub rękawiczki lateksowe. Jest używany również do wytwarzania tak zwanej pianki lateksowej, która powszechnie używana jest do produkcji sprzętów meblowych i materaców.


prezerwatywa
Author: Steven Depolo
Source: http://www.flickr.com
Takie materace mają doskonałe właściwości antyalergiczne i antygrzybicze. Lateks jest także bardzo potrzebny przy wyrobie klejów, prezerwatyw czy odzieży. Uzyskiwana w taki sposób pianka lateksowa jest niezwykle miękka i elastyczna. Pozwala na równomierne rozłożenie masy ciała, który zapobiegać będzie robieniu się miejsc uciskowych. Tego typu pianki mają właściwości antybakteryjne, są odporne na pleśń oraz roztocza. Jest to więc świetna alternatywa dla surowców syntetycznych.

Tags: kauczuk, Prezerwatywa, produkt, alergik