Czym są Kresy oraz z jakiego powodu należałoby odwiedzić tamte rejony?


W czasie 20-lecia międzywojennego mapa naszego kraju wyglądała całkowicie inaczej niż obecnie. Nasza granica wschodnia była przesunięta w większym stopniu na wschód i obejmowała tego typu miasta jak Lwów czy też Wilno, z kolei nasza zachodnia granica nie obejmowała takich miast jak Poznań czy Wrocław.


wakacje
Author: Marcin Kargol
Source: http://www.flickr.com


Po konferencji w Jałcie, jaka odbyła się w pierwszej połowie lutego 1945 roku, przedstawiciele trzech wielkich mocarstw, zatem J. Stalin, Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt ustalili, że Rosja zajmie część wschodnich ziem naszego kraju w zamian za część ziem należących do tej pory do Niemiec. Polskie Kresy Wschodnie zostały częścią takich państw jak Ukraina, Białoruś i Litwa. Aktualnie nie ma specjalnego kłopotu, aby zwiedzić dawne miasta.

Nasz tekst wydaje się być ciekawy? Masz ochotę na więcej opisy? Zatem nie zwlekaj i klikaj licówka kompozytowa a porcelanowa w podany link.

Można to zrobić na własną rękę albo korzystając z oferty jakiegokolwiek biura podróży. Organizowane są m.in. wycieczki do Lwowa, w czasie których można by zwiedzić Operę Lwowską, Browar Lwowski czy obecne tam cmentarze, na których leżą sławni Polacy. Taką osobą była Maria Konopnicka, której ciało jest złożone na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
krajobraz - zdjęcia
Author: download.net.pl - mobile
Source: http://www.flickr.com


Arctic Monkeys
Author: PokerStars.com


Spis złożonych w tamtym miejscu zasłużonych dla Polski Polaków jest niezwykle długa oraz zawiera m.in. nazwisko znanego naszego matematyka Stefana Banacha, który wraz ze swoimi rówieśnikami kilkadziesiąt lat temu tworzył w kultowej ówczesnej restauracji rewolucyjne teorie matematyczne. Jadąc na Kresy, należałoby też odwiedzić w Wilnie popularną Ostrą Bramę, która zostaje nawet wspomniana przez A. Mickiewicza w pierwszej księdze słynnego poematu Pan Tadeusz. Trzeba jednak pamiętać, że dla naszych ojców istniały ponadto Kresy Zachodnie.


Była to należąca do naszych zachodnich sąsiadów część Pomorza i Śląska. Obecnie Kresy Wschodnie to region około 500-800 tysięcy kilometrów kwadratowych, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu należał do Polski.

Tags: wygląd, ciało, miasta, miejsce, kraj