Dlaczego komputerowe badanie wzroku może okazać się ryzykowne?


Nasz wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jednak dla większości ludzi jest tak oczywisty, że ani wyjątkowo o niego nie dbają, ani także nie uzmysławiają sobie, jak olbrzymie mogłyby być konsekwencje zupełnej choćby jedynie częściowej straty widzenia.


Może do tego dojść z powodu na różne dolegliwości, jednak na szczęście nie zdarza się to zbyt często.
Pogorszenie widzenia tak, całkowita strata już rzadziej. Niemniej jednak powinno się cyklicznie chodzić na kontrole do lekarza okulisty i to w tamtym miejscu robić dokładne badanie (sprawdź jak wykonać badanie dna) takiego narządu. Paradoksalnie komputerowe badanie wzroku, które przeprowadzane jest bądź to w gimnazjach, bądź to w specjalistycznych pojazdach (objazdowe badanie widzenia), po którym uzyskuje się komputerowy druk, na bazie jakiego nabywamy okulary, może okazać się źródłem dużych kłopotów. Chodziłoby o to, że takie badanie mogłoby być tylko i wyłącznie podstawą do dalszych badań, nie natomiast do kupna jakichkolwiek okularów. Jeżeli to zrobimy, musimy je od razu wyrzucić do kosza. Slogan "komputerowe badanie wzroku" jest często wyłącznie chwytem marketingowym, a jego wynik musi być jeszcze zinterpretowany przez właściwego fachowca, zatem lekarza okulistę czy optometrystę.


badanie wzroku
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu


Dla osób, które nie spotkały się jeszcze z takim zawodem, należałoby zaznaczyć, że w granicach jego zadań leży badanie oczu jego Pacjentów oraz również przeprowadzanie różnego typu obserwacji diagnostycznych. Ma to na celu ocenienie stanu zdrowia narządu wzroku oraz ustalenie rodzaju czy przedziału możliwych nieprawidłowości.
Bada on też funkcje widzenia za pomocą wyspecjalizowanych instrumentów m.in. do mierzenia ostrości widzenia czy też ruchu gałek ocznych. Wykrywa on też i diagnozuje dolegliwości oczu czy też zaburzenia wiążące się z ruchem gałek ocznych.

Tags: wzrok, Pacjent, lekarza, pomoc, zmysł