Doskonały urlop w Bieszczadach


Niełatwo mówić o Bieszczadach inaczej, aniżeli o miejscu czarującym, tajemniczym i totalnie urzekającym swym malowniczym pięknem. Kraina ta jest znakomitą ofertą dla ludzi szukających oddechu od codziennego hałasu i miejsca na niezapomniane wczasy 2014.


Bieszczady
Author: Yadis-Art
Source: www.flickr.com
Gdy pomyślimy o Bieszczadach, oczom naszej wyobraźni ukazują się subtelne grzbiety górskie, zarośnięte kołyszącymi się łąkami. Połoniny to charakterystyczny i niepowtarzalny w skali kraju element bieszczadzkiego krajobrazu. Są one usytuowane powyżej linii lasów, dzięki czemu każdy wędrowiec może do woli zachwycać się tutejszymi rewelacyjnymi widokami.

Do najbardziej popularnych bieszczadzkich połonin należą Połonina Wetlińska z bajkowym schroniskiem Chatką Puchatka a także sąsiadująca z nią Połonina Caryńska. Z ich szczytów, a także z Tarnicy – najwyższego wzniesienia w Bieszczadach (tysiąc trzysta czterdzieści sześć metrów nad poziomem morza), w bezchmurne dni ujrzeć można oddalone o ponad 200 km miniaturowe łańcuchy Tatr.

Bieszczady cechują się nie wyłącznie fantastycznymi widoczkami, ale również niepowtarzalną dziką przyrodą. W karpackiej puszczy mieszkają niedźwiedzie brunatne, gromady wilków, wspaniałe jelenie karpackie i trzymające się z dala zachwycające żubry i rysie. Do najbardziej atrakcyjnych ptaków należą: jarząbek – krewniak kuropatwy, dostojny orzeł przedni a także puszczyk uralski, uznawany za relikt epoki lodowcowej. Sądzi się, że na obszarze Europy żyje tylko 600-800 par tych wyjątkowo ślicznych osobników. Pośród zwierząt oswojonych warto zwrócić uwagę na górskie konie (kup obóz konny na stajniaiskra.pl) huculskie. W przeszłości te malutkie, ale wyjątkowo odporne i mocne zwierzęta były niezwykle przydatne podczas transportu i pracy w niekorzystnych górskich warunkach. Rasa huculska po długim czasie zapomnienia aktualnie znowu staje się znana, a w bieszczadzkich stadninach pojawia się coraz więcej tych słodkich koników (przykłady - odnośnik www).
Obszar, który cechuje się największymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi w 1973 r. objęty został ochroną w postaci Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Do najcenniejszych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie. Jest tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perły architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i wyróżniają się smukłymi kopułami. Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach. Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego rodzaju podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem. Szczególną uwagę warto zwrócić również na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas.


Wśród najciekawszych bieszczadzkich miejscowości wyróżnić powinno się Lesko, określane bramą Bieszczad.notka z witryny - https://eccoholiday.com/region/hiszpania/majorka/ -W mieście o niesłychanie bogatej, wielokulturowej przeszłości znajduje się mnóstwo interesujących obiektów: zamek magnackiego rodu Kmitów z XVI w., elektryczny ratusz, gotycki kościół Nawiedzenia NMP z XVII w., synagoga z XVIII w. i jeden z najstarszych kirkutów w Polsce. Powinno się także zwiedzić miejscowości uzdrowiskowe. Należy do nich Komańcza – otoczona górami i charakteryzująca się leczniczym mikroklimatem i występowaniem źródeł wód mineralnych (link do informacji o Bieszczadach). Ciekawostką jest fakt, iż w tutejszym klasztorze na zesłaniu przebywał prymas kardynał Wyszyński. W Komańczy znajduje się również cerkiew oraz parę starych łemkowskich zagród. Innym znanym bieszczadzkim uzdrowiskiem jest Polańczyk znajdujący się nad Jeziorem Solińskim. Charakteryzuje go cudowne położenie, porządnie przyszykowana baza sportowo - rekreacyjna, a także sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Jezioro Solińskie nazywane też Bieszczadzkim Morzem, powstało na skutek budowy zapory na rzecze San. Zalew urzeka wczasowiczów niezwykle malowniczym położeniem, urozmaiconą linią brzegową oraz krystalicznością wód i otaczającej je przyrody.

Tags: zwierzęta, góry, jeziora, Tatry, zamki, Bieszczady, uzdrowiska

Author: k.s.