Endodoncja - leczenie w sposób kanałowy. Jakie rzeczy warto na ten temat mieć pojęcie?


Leczenie endodontyczne, bardziej znane dla zwyczajnego człowieka jako leczenie kanałowe, jest to zabieg dentystyczny, który to ma za zadanie "odebrać" nasz własny ból, gdy uratowanie zęba nie jest w ogóle już możliwe - tak w skróceniu istnieje możliwość powiedzieć, czym jest endodoncja.
kieliszki
Author: Rosendahl
Source: Rosendahl


Jednak jak to zwykle bywa, czasami tak krótka definicja nie jest w ogóle w stanie oddać autentycznego charakteru konkretnego przedmiotu, czy też czynności, dlatego dziś po opowiadamy o tym trochę więcej w naszym artykule.


leczenie kanałowe


Nasz pisany dzisiaj temat, czyli leczenie kanałowe, to jak można zauważyć powyżej zabieg natury dentystycznej. Polega on na usunięciu objętych chorobą zmian w zębie (miazgi zębowej) z komory oraz kanałów naszego zęba, po czym to dezynfekuje się go oraz uzupełnia odpowiednim materiałem, którym najczęściej jest tak nazywana "gutaperka". Bardzo dobrze jest też wiedzieć, że dosłownie cały zabieg robi się na znieczuleniu zwanym "miejscowym", w taki sposób, że żaden ból niema w ogóle prawa się ukazać. Ogólnie cały ten proces posiada już określone fazy, którymi są dokładnie: 1. otwarcie komory naszego zęba (gdzie usuwa się miazgę jeszcze żywą lub martwą); 2. opracowanie kanału (bądź kanałów); Trzeci - osuszenie tych konkretnych kanałów; 4. wypełnienie ich materiałami biozgodnymi (takimi jak choćby - materiały kompozytowe, kompomerowe lub nowego typu: ormocerowe), oraz 5. wypełnienie samego zęba.
Ten typ zabiegu przez bardzo dużo lat jest kojarzony wraz z jednym spośród najstraszniejszych rzeczy, które odbywają się na fotelu stomatologa, jednak w rzeczywistości w tych czasach ten konkretny zabieg być może nie jest bardzo komfortowy, lecz znieczulenia teraz są dużo lepsze niż kiedyś i już po kilkunastu minutach zabieg ma możliwość zostać przeprowadzony całkowicie bez bólu.

Tags: chory, stomatolog, sposób, wiek, dentysty