Fototerapia, nie tylko na sezonowe zaburzenia nastroju


Masz mniej energii, kłopoty z pamięcią i codziennym wstawaniem? Jesteś przygnębiona, cierpisz na regularną bezsenność? Nie obwiniaj się, ponieważ to wina klimatu w którym funkcjonować. A dokładniej zbyt małej ilości promieni słonecznych.
światłoterapia
Author: gωen
Source: http://www.flickr.com
Niedobór światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu może być nawet najważniejszym powodem powstawania zaburzeń depresyjnych. Światło wpływa na sposób działania różnych struktur mózgowych, na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników oraz hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności.

W związku z tym, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania tzw. choroby afektywnej sezonowej jest niedomiar światła słonecznego docierającego do nas w zimowych miesiącach, zasadniczym sposobem leczenia tego schorzenia jest fototerapia (z zastosowaniem przeznaczonych do tego celu lamp fluorescencyjnych). Polega ona na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia.Jak przebiega zabieg fototerapii? Naświetlanie lampą do fototerapii jest bardzo wygodne z racji iż można jej używać w warunkach domowych. Istotna jest odległość, w jakiej lampa do światłoterapii znajduje się od jej użytkownika - oświetlenie do światłoterapii. Taka wiadomość musi znajdować się na opakowaniu tudzież w instrukcji obsługi lampy. Pacjent zajmuje pozycję przed lampą w odległości około pół metra i ogląda telewizję, pisze list albo używa komputera, co pewien czas zerkając na światło. Fototerapia jest pomaga w 80 procentach schorzeń i szybko przynosi zamierzone rezultaty. Już po paru dniach naświetlania odczuwa się przypływ sił witalnych i poprawę nastroju, zmniejsza się też uczucie apatii i normuje się apetyt.

Światło może ukoić, reguluje wewnętrzne rytmy biologiczne człowieka. Trzeba jedynie posiadać wiedzę którą barwę użyć przy danym schorzeniu, gdyż każda tkanka inaczej reaguje na kolor. Kolorem niebieskim – poprawimy koncentrację, czerwonym - dodamy sobie energii i zregenerujemy organizm. Żółty „zastąpi” nam słońce: ożywi umysł (zobacz również psychoterapia kraków) i korzystnie wpłynie na układ nerwowy.

Tags: zabieg, fototerapia, naświetlanie