Hipoterapia znakomitą techniką w leczeniu wielu zwyrodnień


Konie to piękne i rozumne zwierzęta. Dla jednych są zwyczajne, stworzenia takie jak wszystkie, jednak dla poniektórych przedstawiają znacznie inny obraz. Są ludzie, którzy dostrzegają w nich jedyną, niepowtarzalną indywidualność.
koń
Author: smerikal
Source: http://www.flickr.com
Dla nich to towarzysze, a stadniny koni - drugi dom. W wyniku tego, że konie są tak niezwykłymi stworzeniami już w czasach starożytnych spostrzeżono pozytywne implikacje więzi z nimi. W latach 50-60-tych XX w. w nietradycyjnej medycynie, szczególnie neurologii, ortopedii i psychiatrii, wyłoniła się technika leczenia - hipoterapia -> www.stajniaiskra.pl/art/45/hipoterapia.htmlo jedna z metod rehabilitacji ruchowej na bazie neurofizjologii, polegająca na skorzystaniu z jazdy konnej w celach leczniczych. W rehabilitacji wykorzystuje się głównie jazdę stępem lub lekkim kłusem. Koń ruszający się stępem przenosi impulsy ruchowe i dlatego jest on pośrednikiem terapeutycznym. Ruchy ciała jeźdźca, który spoczywa na stworzeniu podczas jego poruszania się, są podobne do ruchów ciała idącego człowieka. Ma to unikalne znaczenie dla ludzi niechodzących albo słabo chodzących. Szansa czucia prawidłowego chodu wielu ludziom daje sposobność stanąć o własnych kończynach. Przebywanie z końmi uaktywnia także wszystkie zmysły, tj. dotyk sierści, dźwięk kroków, kształt, przyjazne prychanie, jak i charakterystyczny zapach. Stworzenie to ma ogromny wpływ na usposobienie człowieka, daje moc do zmagania się z utrudnieniami losu. www.stajniaiskra.plkonie
Author: Jean-Pierre
Source: http://www.flickr.com
Komu predestynowana jest hipoterapia?

Technika ta jest znakomita dla ludzi z trudnościami neurologicznymi (np. neuropatie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane), ortopedycznymi (np. skoliozy, koślawość bioder i kolan), a także problemami natury osobowościowejpsychicznej i społecznej (np. autyzm, nerwice). Umożliwia ona m.in. wzrost pewności siebie, polepszenie koordynacji i koncentracji. Stadniny koni słynne są z organizowania zajęć terapeutycznych i niejednokrotnie są używane w tym właśnie celu. Prowadzone są również zajęcia dla dzieci. Odbywają się one zwykle 7 dni w tygodniu. Oferta ukierunkowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak i zorganizowanych grup. Istnieje wiele fundacji, których zadaniem są działania na rzecz osób niepełnosprawnych przez hipoterapię.

Tags: dzieci, przyjaciele, impulsy ruchowe