Im stajemy się starsi, tym bardziej podatni na rożne choroby - jak się przed nimi obronić?


Na tym również polega żywot, iż niekiedy musimy mierzyć się z rożnymi chorobami. Niektóre jednak przypadłości pojawiają się w różnych okresach życia. Właściwie to w każdym wieku może nam się zdarzyć na coś zachorować, najgorsze jednak są wtedy, kiedy mamy słabszy organizm, na przykład u osób starszych. Najczęściej określa się tak ludzi po 60-tce, ale już po pięćdziesiątce nie możemy byś spokojni. Może się nam przytrafić zwyrodnienie plamki żółtej. Co to jest? Czemu występuje
?

oko
Author: www.s-lab.pl
Source: www.s-lab.pl
Klasyczne objawy zwyrodnienia plamki żółtej objawiają się widzeniem prostych linii, jako linii falistych albo o zaburzonym kształcie, lecz też coraz większym problemem w czytaniu. Przypadłość ta przebiega w różnym tempie i może skończyć się całkowitą utratą wzroku. Niestety, lecz degeneracja plamki żółtej jest bardzo częstą przyczyną utraty widzenia u ludzi powyżej pięćdziesiątki. Pojawia się u 8,8 procenta populacji, ale częściej zapadają na nią kobiety. Jej częstość rośnie z wiekiem, dlatego też po 75. roku życia pojawia się już prawie u 28% ludzi. Na całym świecie liczba cierpiących na tą chorobę sięgnęła pięćdziesięciu milionów. Dodatkowo, społeczeństwa coraz szybciej się starzeją, więc problem ten przybiera na sile.

A jakie są przyczyny powstawania wspomnianej ciężkiej przypadłości? Niestety, nie jest to poznane. Można natomiast stwierdzić, iż największą rolę odgrywa tu wiek osoby. Przypadłość ta dotyka 5-10% osób w wieku 65-75 lat, a także 20-30% dorosłych w wieku powyżej 75 lat. Wychodzi na to, że ważnymi czynnikami tutaj są płeć, jak wspomnieliśmy żeńska, rasa biała, dziedziczenie, dodatkowe choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, a także niedobór przeciwutleniaczy, jak przykładowo witamina C lub E.

Spotykane są dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej- . Jedną z nich jest tak zwana sucha, druga mokra (wysiękowa). Rodzaj suchy występuje aż u 80-90% pacjentów.

Ciekawy temat? Zatem wejdź w ten link i doczytaj również (https://www.swiatleku.pl/category/ziola-lecznicze-herbatki-ziolowe). Z pewnością zaintrygują Cię następne wątki o tej tematyce. Będziemy wdzięczni, jeżeli Ci się spodoba.

W tej odmianie na warstwie podsiatkówkowej oka pojawiają się złogi, mają one negatywny wpływ na ostrość widzenia. Ten rodzaj rozwija się wolno i wywołuje mniejsze uszkodzenia. Ten rodzaj jesteśmy w stanie leczyć, kiedy stosujemy leki poprawiające ukrwienie.Bardziej niebezpieczny jest typ drugi – mokry. W trakcie choroby dochodzi do nieprawidłowej angiogenezy. Kiedy oko broni się przed niedokrwieniem wytwarza nadprogramowe, nieprawidłowe naczynia krwionośne. Uszkadzają one komórki, robią się blizny, co sprawia, iż następuje dalsze uszkodzenia. Pogorszenie widzenia jest w tym przypadku bardzo szybkie, nawet w trakcie kilku miesięcy. Bardzo dużo informacji na ten temat znajdziemy w internecie. Wystarczy wprowadzić w wyszukiwarkę internetową zdanie „Zwyrodnienie plamki żółtej leczenie”

Tags: choroby, wzrok, Leczenie, przypadłości