Jak aktywnie spędzić weekend - turystyka górska


W obecnych czasach panuje niezwykle duża moda na uprawianie sportu. W związku z wieloma negatywnie wpływającymi na nasz organizm czynnikami, takimi jak zła dieta oraz styczność z różnego rodzaju zanieczyszczeniami, coraz chętniej hołduje się zasadzie ‘ruch to zdrowie’. Nie ma wątpliwości co do tego, iż większość chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie wynika z nieodpowiedniego sposobu odżywiania oraz braku aktywności fizycznej. Ludzie bardzo wiele pracują, siedząc codziennie po kilkanaście godzin przed ekranem komputera, co negatywnie wpływa na ich organizm.
Idealnym sposobem na oderwanie się od codziennych nerwów i życia w nieustannym pośpiechu z pewnością okaże się wyjazd w góry. Aktywność fizyczna, której dostarczy nam nerki turystyczne górska ma ogromną przewagę nad wszelkimi dziedzinami sportu uprawianymi w mieście. Co najistotniejsze, jeśli wybierzemy się na weekend za miasto, na pewno o wiele lepiej odpoczniemy, niż np. podczas wyjścia na siłownię czy biegania po osiedlu. Wyjazd zawsze wiąże się z pewnego rodzaju oderwaniem, nasze ciało czerpie znacznie więcej pozytywnych aspektów z takiego typu aktywności. Co więcej, nie ulega wątpliwości iż niezwykle istotną rolę odgrywa tu zmiana klimatu. Powietrze w górach jest czystsze aniżeli w miastach, przez co organizm dużo lepiej się regeneruje. Ogromne znaczenie mają również malownicze widoki i bliski kontakt z naturą, który zagwarantuje nam właśnie wyprawa w góry.
[IMG=30/cienisty_ogrod.jpg|L|W=162|ALT=buty do chodzenia po górach na
Skoro zatem zdecydowaliśmy się na wyjazd np. w Tatry, to co powinniśmy ze sobą spakować? Z pewnością kluczową rolę odegrają tu dobrze dobrane buty do chodzenia po górach. Trzeba przygotować się na różne warunki, szlaki piesze mogą mieć od kilku do kilkudziesięciu kilometrów, stąd obuwie jest tu bardzo istotne. Ponadto przydadzą nam się takie akcesoria jak wygodny plecak, nieprzemakalna kurtka oraz nakrycie głowy. Pogoda w górach jest bardzo zmienna, więc musimy przygotować się na różne ewentualności. Jeżeli zdecydowaliśmy się na biwak, rzecz jasna niezbędny będzie namiot i dobry śpiwór. Ciekawym rozwiązaniem niewątpliwie okaże się mata samopompująca - . Dzięki niej będziemy mogli w bardzo łatwy sposób zorganizować sobie miejsce do snu. Jest to produkt o tyle ciekawy, iż zajmuje mniej miejsca niż klasyczny dmuchany materac. Nie musimy brać ze sobą także pompki.

Kiedy już przeczytasz ten tekst, to spojrzyj także na podobne wątki (www.horyzont.net.pl/atrakcje-krakowa-co-zobaczyc/), które mają równie wciągające informacje - one niesamowicie Cię wciągną.

Wymienione tu akcesoria są rzecz jasna tylko podstawą, która jest bezwzględnie konieczna.


Wyjeżdżając w góry musimy przede wszystkim przemyśleć plan naszego pobytu oraz sposób zakwaterowania. Kiedy już odpowiemy sobie na pytania związane z tymi kwestiami, wówczas będziemy mogli wybierać sobie buty do chodzenia po górach oraz zdecydować, czy potrzebne nam będą takie akcesoria jak namiot czy mata samopompująca. Wystarczy zatem spakować wymagany ekwipunek i ruszać w drogę!