Jak można by oswajać dziecko z gabinetem dentystycznym i jakie czynności się tam wykonuje?


Jeżeli u dzieci pojawiają się kłopoty z zębami, musimy jak najszybciej udać się do fachowca, którym jest dentysta dla dzieci. Bardzo istotne jest to, żeby w czasie wstępnej wizyty najpierw pokazać potomstwu lekarza i przeprowadzić z nim zapoznawczą rozmowę.
W taki sposób można oswoić dziecko z nowym dla niego miejscem.


Lekarze, którzy pracują w takich gabinetach skończyli kierunek o nazwie pedodoncja (zobacz http://www.welldent.wroclaw.pl/uslugi/implanty-wroclaw/) i są przygotowani do pracy z dziećmi. W granicach swych obowiązków tacy doktorzy przeprowadzają typowe zabiegi dotyczące chirurgii oraz stomatologii zachowawczej. Do najważniejszych z nich zaliczają się lakowanie bruzd, które stosuje się w przypadku stałych zębów przedtrzonowych oraz trzonowych. Zabieg taki jest wykonywany w wypadku dzieci, które w wieku 6-7 lat posiadają pierwsze trzonowce stałe czy też w wieku 11-13 lat kolejne trzonowce. Co istotne, tego typu zabieg jest nieinwazyjny oraz polega na uzupełnieniu bruzd w zębie (zobacz gabinet dentysty clinident) za pomocą ciekłych żywic. Po zakończeniu wizyty warto jest podarować dziecku nie tylko lizak albo jakiś inny smakołyk, ale również np. certyfikat dla najdzielniejszego dziecka. Chodzi o to, żeby wzbudzić u dziecka jak najbardziej miłe skojarzenia, a przy tym nie należy używać wyrazu "ból".


Dziecko
Author: Michael
Source: http://www.flickr.com


urlop
Author: SMG/KRC Millward Brown


W zakres działań, które może wykonywać taki dziecięcy stomatolog są również takie czynności jak lakierowanie zębów, zatem zabezpieczanie ich powierzchni przy pomocy preparatów, które posiadają wysokie stężenie chloru. Jego zadaniem jest mineralizacja szkliwa oraz spowalnianie procesów wywołujących próchnicę.
W czasie lakierowania zębów tworzona jest na zębach dodatkowa powłoka ochronna. Na zębach mlecznych przeprowadzana jest również impregnacja, której zamiarem jest nasycenie zniszczonego próchnicą zęba środkami bakteriobójczymi.

Tags: zabieg, cukier, stomatolog, dentysta, proces