Jąkanie u dzieci – terapie, skuteczność


Rok temu w kinach królował film „Jak zostać królem”, który dorobił się kilku Nagród Akademii i wielkiego uznania na całym globie. Zawierał on losy monarchy brytyjskiego Jerzego VI, mającego męczącą wadę wymowy. Wstydząc się przemawiać przed milionami swych poddanych, monarcha zdecydował wynająć logopedę. terapia jąkania zakończyła się sukcesem i królowi udało się ograniczyć uciążliwe jąkanie.
Mowa
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Logopeda z filmu czerpał z osobistej intuicji. W ciągu kilku dekad wiedza medyczna i psychologiczna zaliczyły ogromny postęp i dziś do wyboru jest wiele technik leczenia problemów z jąkaniem u dorosłych i dzieci. Zostały pogrupowane w trzy kategorie, przypatrzmy się im dokładnie, zobacz: cpsens.pl kategorii klasyfikuje się analiza jąkania, to znaczy wykorzystanie nagrań osoby z wadą wymowy, by poznała dobrze swoją wadę i starała się nad nią zapanować. Kolejny sposób to technika cienia, w której pacjent próbuje przejmować tonację mówienia logopedy, powtarzając po nim wyczytywane słowa. Bardziej skomplikowana jest metoda Frazera, w której lekarz ten sformułował wskazówki dla jąkających się, mogące po długim czasie używania wyeliminować wadę. Finalną techniką z tej kategorii jest technika Froeschelsa, nakazująca pacjentowi, by zuł podczas rozmowy i starał się o przeżuwaniu myśleć, co ma wspomagać skupienie na wymowie.Jak ochronić dłonie, stopy i usta zimą?
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Następną kategorię rozpoczyna metoda Gutzmana, czerpiąca nieco z zadań oddechowych dla aktorów i piosenkarzy. Metoda Shechana zaś opiera się na właściwych pauzach i intonacjach sprawiających trudności słów, podobnie jaksposób Schwartza. Technika startu mowy kładzie nacisk na prawidłowym napinaniu gardła. Trochę inaczej do kwestii podchodzi terapia, gdzie zaleca się jąkającemu wyśpiewywanie słów – wtedy wada znika.

W końcowej kategorii znajdziemy trening negatywny, czyli powtarzalne symulowanie jąkania, które w końcu pomoże je zwalczyć. leczenie jąkania może zawierać też różnego typu leki uspokajające i relaksujące, jednak efekt jest czasowy. Mocno kwestionowaną techniką jest hipnoterapia.

Sprawdź inne tematy: .

Co począćhttp://cpsens.pl/oferta/konsultacje-psychologiczne/? Najszybciej skorzystać z internetu i wklepać do wyszukiwarki zdanie np. „logopeda Warszawa” i dobrać z rozległej listy ofert.

Tags: Internet, Filmy, terapie, trening, Leczenie