Jakie państwa są najbardziej popularne wśród Polaków? W jakie miejsca udajemy się, by zarabiać?


Od dnia, gdy weszliśmy do UE bardzo szybko wyruszyliśmy do krajów zachodnich. Nie tak szybko jednak wszystkie państwa otworzyły całkowicie swoje granice i rynek pracy, ale i tak zmieniło się bardzo dużo.


Nagle zyskaliśmy całkiem nowe szanse i możliwości, świat się przed nami otworzył, a dzięki temu okazja na lepsze życie. Spośród państw, które stały się najbardziej popularne dla naszych rodaków są Niemcy, Holandia i Wielka Brytania.


Jeżeli chodzi o Niemcy to Polacy jeździli już w tamte rejony kilka lat wcześniej, kiedy jeszcze nie byliśmy w Unii Europejskiej. Zresztą co tu gadać, wielu Polaków mieszkało tam w czasach socjalizmu. Dzisiaj Niemcy są naprawdę otwarte na różnorodnych pracowników, tak więc m.in. w wielu miejscach słychać tam polski język. Wiadomym jest jednocześnie, iż praca nie jest zbyt łatwa.


sport - obrazeczek
Author: Flowizm ...
Source: http://www.flickr.com


Łatwiej mają osoby z komunikatywną znajomością niemieckiego, lecz jak praca w Niemczech opieka osób starszych to najpowszechniejszy zawód. Jest duże zapotrzebowanie na takie usługi, ponieważ cała Europa, więc także i Niemcy się starzeją. W innych popularnych państwach jak Holandia oraz Wielka Brytania prace są dość identyczne, lecz przykładowo w Holandii najbardziej powszechna jest praca w sezonie letnim oraz wiosennym w wielu szklarniach - praca w Niemczech opieka nad osobami starszymi (zobacz).


Dziewczyna
Author: Lies Thru a Lens
Source: http://www.flickr.com


Holendrzy słyną z uprawy różnych roślin i warzyw, tak więc w sezonie jest tam znaczące zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Wielu z nich mieszka tam cały rok, zostaje na zimę, lecz niektórzy w sezonie pracują, a w okresie zimowym wracają do naszego kraju.


Zarobione w Holandii pieniądze starczają na bardzo długo, gdyż oczywiście wypłaty w krajach bogatszych są o wiele wyższe. Nie zadziwia więc, iż ochoczo udajemy się tam, by zarobić.

Tags: olej, usługi, lek, osoby