Jakiego rodzaju monety opłaci się zbierać?


Numizmatyka jest jednym z najbardziej modnych a także rozpowszechnionych na szeroką skalę, hobby na globie. Zbieranie monet może być pasjonujące same w sobie, mimo to dla wielu ludzi jest to inwestycja, jaka po latach zwraca się i to ze sporą nawiązką.


Musimy tylko mieć pojęcie, które monety opłaci się kolekcjonować, zaś jakich lepiej unikać, albowiem nie przedstawiają sobą żadnej wartości.
skup starych monet
Author: Derek Hatfield
Source: http://www.flickr.com


Numizmatycy świetnie wiedzą, które monety gromadzić a także zdają sobie sprawę z tego, iż ich zamiłowanie jest dość drogie. Rzadkie monety, które możesz dostać na bazarach, aukcjach, bądź w antykwariatach jak też na bazarach staroci, przedstawiać mogą sobą olbrzymią wartość, lecz trzeba to wiedzieć, by wyselekcjonować je z gremia bezwartościowych blaszek. Kiedy nie masz pojęcia jaką wartość przedstawiają twe monety, odwiedź skup starych monet. W tym miejscu specjalista wyceni twoje skarby.


Monety możemy podzielić na parę rodzajów i czasem ciężko zdecydować się, jakiego rodzaju numizmaty będziemy kolekcjonować. Przeważnie, numizmaty dzielą się na obiegowe, kolekcjonerskie oraz okolicznościowe. Warto przy tym zaakcentować, że monety okolicznościowe są wybijane na specjalną okazję, np. z okazji rocznicy odzyskania suwerenności. Monet tych nie ma zbyt wiele, co już z automatu powiększa ich wartość, już z chwilą wypuszczenia na rynek. Wchodzą one w skład monet kolekcjonerskich, zaś do ich wykonania wykorzystywane jest złoto albo srebro. Obiegowe monety natomiast są wybijane przez mennice w każdym kraju w bardzo ogromnych nakładach i posiadają one przede wszystkim funkcję płatniczą.
Natomiast monety kolekcjonerskie są edytowane w niedużym nakładzie, który maksymalnie wynosi kilkanaście tysięcy sztuk. Są one wysoce pożądane przez numizmatyków, stąd też osiągają dużą cenę na wolnym rynku.

Tags: kolekcja, rynek, prezent, funk