Jakim sposobem przeprowadza się leczenie osobom uzależnionym?


Terapia uzależnionych od narkotyków można podzielić na trzy podstawowe etapy, odtrucie, rehabilitacja i terapia utrzymująca. Kiedy pacjent pokona fazę wątpienia i zda sobie sprawę ze swojego uzależnienia, pojawia się pytanie: co robić?

strzykawki
Author: Nina Matthews
Source: http://www.flickr.com
Nie każdy wie, jak wygląda leczenie alkoholizmu, mało osób sprosta zwrócić się do stosownych zrzeszeń, lub ośrodków leczenia alkoholizmu. Żeby wyjść z nałogu, należy przedtem odnaleźć odpowiedź na pytanie, jak się leczyć z nałogu. Istnieją rozmaite rodzaje terapii alkoholizmu. Wybór jednej z nich jest zależne od stopnia uzależnienia, typu zażywanej substancji i gotowości współpracy chorego ze specjalistą. Terapia (więcej treści na ten temat) za każdym razem jest zestawiane z osobna i wymaga od pacjenta sporego wysiłku, wytrwałości i czasu. Ażeby rozpocząć leczenie, nałogowiec ma obowiązek zgłosić się do jednego z lokalizacji ambulatoryjnych proponujących pomoc w wyjściu z alkoholizmu. Może również skorzystać z usług ośrodków prywatnych, albo zameldować się do oddziałów MONAR-u. W tych miejscach postawiona zostanie ocena, oraz wypisane będzie wyznaczenie na właściwe leczenie. Tutaj

psychoterapeuta na spotkaniu
Author: Solveig Rundquist
Source: http://www.flickr.com
Jeśli nałóg jest na tyle znaczny, że chory nie może już sprawować żadnych zadań w społeczeństwie, nieodzowne może się okazać przebywanie w ośrodku leczenia alkoholizmu. Niekiedy jednakże wystarczy kuracja w warunkach ambulatoryjnych wspierane przez uczestnictwo w rozlicznych grupach wsparcia, w których udział łączyć będzie z utrzymywaniem abstynencji. By skorzystać z kuracji, uzależniony musi mieć bardzo przemożną wolę zerwania z nałogiem. Terapia (na tej stronie) ukierunkowana na abstynencję, polega bowiem na uczestnictwie w zgromadzeniach grup terapeutycznych, w trakcie których terapeuta buduje przychylne zależności z pacjentami i naucza ich radzić sobie w życiu. Możliwości kuracji alkoholizmu jest mnóstwo. Wszystko podlega dobrej chęci alkoholika i wsparcia bliźnich. Wariant terapii trzeba dostosować do osobnych wymogów chorego, co daje znaczną efektywność. Pamiętajmy, że w przypadku nałogu od narkotyków, żadna kuracja nie zapewnia gwarancji całkowitego wyjścia z nałogu, tym niemniej trzeba podjąć walkę z alkoholizmem.

Tags: zdrowie, terapia, grupa terapeutyczna, ośrodek leczenia alkoholizmu