W jaki sposób zaaranżować obóz?


Co oznacza "dobry biwak"? Czy dobry biwak, to taki, na którym była świetna atmosfera, czy taki, który był doskonale wykorzystany czasowo (na przykład na prowadzenie zajęć)? A może dobry biwak, to taki, na który pojechało wielu harcerzy? A czy w takim wypadku obóz, na jakim było 8 osób jest lichy? Wszyscy znamy reguły dobrej zbiórki.


Czy obóz kieruje się takimi samymi regułami? Czy przygotowanie dobrego obozu oznacza mozolną pracę dla jego realizatorów? Zależy od tego, jak ogromną ma się wprawę w szykowaniu obozów, rajdów, itp. Przede wszystkim szykując plan zajęć zostaw sobie pewne zapasy czasowe - to przyzwoli na wygospodarowanie joty czasu wolnego pomiędzy zajęciami a także dużo wolności wieczorem i w nocy. Nie potrzeba będzie "gonić" materiału. Po drugie coś, czego nie da się uplanować - klimat. Po udanym biwaku bardzo dużo osób uwydatnia, iż na biwaku panowała nadzwyczaj przyjemna atmosfera, że nie było spięć oraz scysji. Można naturalnie próbować tworzyć atmosferę, jednak nikt nie zagwarantuje efektu.
dowiedz się więcej
Author: Sammy Zimmermanns
Source: http://www.flickr.com
To wszystko zależy od doboru kadry a także uczestników. I od wolnej woli dogadania się w niektórych kwestiach. I od rozmaitych maleńkich rzeczy, które zdają się całkiem nienamacalne, a jednak. Tak jak na przykład nasza wspólna kolacja. Co możemy zrobić, aby dać sobie szansę na zrobienie dobrego biwaku? Takiego, na jakim wszystkim będzie ze sobą dobrze, gdzie wszyscy czują się znakomicie, gdzie jest czas na podniosłe zajęcia i czas na trochę wariactwa. Na pewno należy solidnie rozważyć co to ma być. Czy biwak czysto integracyjny, czy właściwie kursy szkoleniowe dla podharcmistrzów? Z góry uprzedzam, żadna z tych odmian w "czystej" odsłonie nie wyjdzie dobrze. Z obozu integracyjnego wyjedziemy znużeni ciągłymi zabawami, tańcami jak też rozmowami, natomiast z warsztatów szkoleniowych - wyczerpani, a może nawet znudzeni.


Sztuka polega na tym, aby odpowiednio dobrać proporcje. Przegięcie w jedną ze stron powoduje zniechęcenie części członków drużyny. Trochę się pobawmy, jednak nie zmarnujmy wspólnie spędzonego czasu. Ważki jest solidny ekwipunek (śpiwory 4F - dowiedz się więcej ). Gdy na biwak jedziemy bicyklem, również odzież rowerowa 4F.

Tags: BIWAK, rzeczy, obóz, ekwipunek, uczestnik, warsztaty szkoleniowe