Kiedy nie można rozwiązać problemów małżeńskich warto pomyśleć o jakiejś terapii. Kiedy jest na to najlepsza pora?


Terapia małżeństw to może być jedyna pomoc dla związku, w którym partnerzy nie potrafią się porozumieć, stale mają różne konflikty czy spory, na wierzch wychodzą żale, pretensje, a różne urazy tylko pogarszają ten nieprzyjemny stan. Taki konflikt często doprowadza do rozstania. Kiedy taka terapia jest sensowna i czym różni się od normalnej mediacji?
Kryzysy w związku mogą pojawiać się z najróżniejszych powodów, takich jak pogoń za karierą i związany z tą sytuacją brak czasu, oczekiwania względem partnera, trudności jakie wiążą się z wychowaniem dzieci albo zazdrość. Generalnie jednak najczęściej są to problemy jeśli chodzi o komunikację, czyli ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać oraz siebie słuchać. Nie potrafią w jasny sposób określić swoich potrzeb oraz woli w związku, nie potrafią również akceptować tego, iż każdy jest inny. Miast pozwolić sobie na zrealizowanie własnych celów staramy się za wszelką cenę zmienić partnera i dopasować go do siebie.
psycholog
Source: flickr.com


W ten sposób gubimy gdzieś szacunek dla potrzeb czy przyzwyczajeń drugiej osoby. To wpływa na to, iż bardzo często pary przegapiają moment, w jakim ich relacje zaczynają się psuć. Kryzys ten wywołuje silne emocje, takie odczucia, jak złość, smutek, wrażenie odtrącenia, w takiej więc sytuacji terapia małżeńska może być niezbędna. Jeśli w związku z tym po paru samodzielnych próbach nie udaje się odżegnać kryzysu, to powinno się rozważyć terapię. Spotkania ze specjalistą polepszyć mogą obopólną komunikację, pomogą lepiej zrozumieć siebie wzajemnie, poinstruować jak postępować, poznać reakcje i emocje. Jeszcze jakiś czas temu częściej inicjatorkami wizyty u psychologa zostawały kobiety, jednak dzisiaj połowa par przychodzi na terapię z inicjatywy mężczyzn, którzy coraz częściej starają się brać czynny udział w naprawianiu związku - Bożena Jakubowska to dobra psycholog.Terapia małżeńska może uchronić małżeństwo przed rozwodem, czy to powiedzie, ciężko orzec po pierwszym spotkaniu. Co więcej, bardzo ciężko uratować związek, jak jedna osoba chce skorzystać z terapii, zaś druga nie. Do końca jednak warto próbować, chociażby miało się nie powieść. To lepsze aniżeli potem żałować, iż nie zrobiliśmy wszystkiego co możliwe. Terapię można odbyć w różnych miejscach, przykładowo gabinet psychologiczny Warszawa, choć w każdym większym mieście nie będzie problemu, by umówić się na tego rodzaju wizytę.

Tags: terapia, wizyta, rozstanie