Kto musi uzupełniać witaminę B12?


O witaminach z grupy B zazwyczaj mówi się łącznie. A tymczasem każda z owych witaminek zasługuje na uwagę.


Najbardziej prawdopodobnie witamina B12, zwana również kobalaminą.
basen
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu


Odpowiada ona przede wszystkim za prawidłowy rozwój nerwowych komórek. Dlatego nazywana jest także witaminą dobrego nastroju. Osłabia zaburzenia lękowe a także depresyjne stany. Oddziałuje także korzystnie na układ kostny, a zwłaszcza na wytwórczość szpiku kostnego. Dzięki niej sprawniej funkcjonuje także przemiana materii.

Czy opisywany wpis jest dla Ciebie wartościowy? Jeśli tak, to bez wątpliwości zaabsorbuje Cię również to wiarygodne źródło (http://www.margaretka-swietokrzyska.pl/) - mówi o podobnej problematyce.

Owa cenna witamina uczestniczy również w generowaniu czerwonych krwinek. Komu jej brak? Witamina B12 jest niezmiernie istotna dla funkcjonowania całego układu. Dlatego magazynuje on ją. Każdy z nas posiada zapas kobalaminy, wystarczający na mniej więcej pięć lat. To dlatego nie od razu po zmianie diety dostrzegamy symptomy jej niedoboru. Niepokojące braki witaminy B12 przydarzają się przede wszystkim osobom, które przeszły na dietę bezmięsną. Witamina B12 jest przede wszystkim składnikiem jaj i mięsa. Organizm uruchamia wtedy wprawdzie specjalne procesy, gwarantujące częściowe odzyskiwanie witaminy B12, jednak po kilku latach jej niedostatek i tak zaczyna być przez organizm odczuwalny.


Na niedobory owej witaminy narażone są także osoby, które mają kłopoty z jelitami albo żołądkiem – witamina ta absorbowana jest w jelicie cienkim, jednakże do jej syntezy konieczne są enzymy produkowane przez Żołądek. Stąd – prócz diety wegetariańskiej – najczęstszą przyczyną jej deficytu są stany zapalne śluzówki żołądka, zakłócenia flory jelitowej albo pozostałe schorzenia jelit. Z witaminą B12 mają również częstokroć kłopoty jednostki starsze. Po 50.
roku życia jej wchłanianie w sposób naturalny jest słabsze. Mięso wołowe, drobiowe, jaja - wszędzie tam występuje witamina B12 tabletki z tą witaminą dostępne są w aptekach internetowych i stacjonarnych.

Tags: rozwój, czas, apteka, Żołądek