Które osoby może dotknąć dolegliwość o nazwie AMD i czy można ją wyleczyć?


Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli Age Related Macular Degeneration jest dość popularną dolegliwością, na którą oficjalnie choruje ok. 1,2 mln osób, jednak faktyczna ilość jest znacznie większa.
Jest tak z tego powodu, że duża ilość ludzi nawet nie jest świadoma dolegliwości.


Jest to związane z początkowym przebiegiem tego zwyrodnienia, gdyż zazwyczaj choroba atakuje najpierw tylko jedno oko, natomiast drugie przejmuje jego funkcje. Zgodnie z angielską nazwą dolegliwości, dotyczy ona głównie ludzi starszych, jednak może pokazać się także u 50-latków. Niestety istnieje wiele przyczyn, które powiększają ryzyko pojawienia się tej dolegliwości. Zaliczają się do nich palenie nikotyny, częste opalanie się czy też niewystarczająca ochrona przed oddziaływaniem słońca. Niestety w obecnych czasach leczenie zwyrodnienia plamki żółtej nie jest wykonalne. Jest to niezwykle poważna oraz przewlekła choroba, której rozwój można jednak spowolnić czy nawet zatrzymać.


sok
Author: Bromford
Source: http://www.flickr.com


Można też skorygować ostrość widzenia, jednak jedynie na pewien okres czasu. Występują 2 formy takiej choroby: mokra i sucha. Tej drugiej nie można by leczyć, więc rekomenduje się wyłącznie utrzymywanie zdrowego trybu życia. Zalecane jest także używanie środków posiadających luteinę, przeciwutleniacze czy też kwasy omega-3 czy minerały (cynk, selen). Mogłyby one zahamować rozwój dolegliwości. Ponadto wedle niektórych chorych polepsza się także ostrość wzroku. Niestety nie wszystkie takie środki funkcjonują tak samo efektywnie, dlatego też dobrze jest zasięgnąć pomocy lekarza.
Formę mokrą AMD można leczyć przez aplikowanie w gałkę oczna specjalnych preparatów. Niszczą one patologiczne naczynia krwionośne.

Publikacja, którą w tym momencie widzisz to wspaniałe źródło informacji, ale jeżeli poszukujesz innych tego rodzaju danych, to kliknij ten link.

Mogą także spowodować wchłanianie się m.in. wysięków.

Tags: bezpieczeństwo, efekt, wiek, palenie