Możliwe gatunki książek


Przy poznawaniu literatury na pewno należy zagłębić się w rozmaitego rodzaju gatunki książek, aby móc dobrze rozróżniać pewne charakterystyczne dla nich cechy. Współcześnie literatura przeżywa ogromny renesans, który wykazuje się w występowaniu coraz ciekawszych tytułów z całej kuli ziemskiej, licznych wznowieniach oraz coraz nowszych gatunkach książek, dlatego gruntowne poznanie pewnych wcześniejszych gatunków literackich może okazać się użyteczne w wędrówce poprzez dawne jak również współczesne gatunki książek.

Dobrze jest brać pod uwagę dla przykładu, że każdy rodzaj literacki – epika, liryka i dramat – posiada swoje poszczególne gatunki. Do najszerzej znanych gatunków epiki należy epos, powieść, nowela i kronika, do dramatu – komedia, dramat właściwy oraz gatunki mieszane, jak przykładowo tragifarsa czy groteska. Gatunków liryki było sporo od początków dziejów – zalicza się do niej poemat, epigramat, pieśni i elegia.

Kiedy chcesz dowiedzieć się więcej, istnieje pomocna strona o podobnej tematyce, którą należy zobaczyć. To doskonały moment więc zrób to!

Dobrze brać pod uwagę, że wybrane gatunki literackie posiadają więcej, niż jeden rodzaj – przykładowo ballada, która pojawiła się w czasie romantyzmu, to atrakcyjne połączenie liryczności z elementami dramatu. Nie jest to wyjątkowy taki gatunek – powieść poetycka też jest mieszanką dwóch rodzajów, epickiego , a także liryki.

czytanie książek
Author: Herbert Guedes
Source: http://www.flickr.com
Do klasycznych tragedii, eposów, powieści czy tomów poezji doszły nowe gatunki, owe jak chociażby wywiad, powieść współczesna, science-fiction czy literatura faktu. Oprócz tego bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się dzieła popularno-naukowe, romanse , a także książki użytkowe, czyli przeróżnego rodzaju poradniki i podręczniki, w tym dla przykładu książki kucharskie lub poradniki sportowe, lecz w dwudziestym pierwszym wieku zwłaszcza powszechne są poradniki z zakresu klasycznej psychologii , a także coachingu. Potrafią one być znacząco użyteczne dla osób zainteresowanych tym, co rozgrywa się w ludzkiej psychice, jak również dla innych hobbystów, jacy zamierzają poznać nowe techniki.

Obecnie mocno rozszerza się gatunek powieści fantastycznej. Fantastyka dawniej nie była rodzajem tak szerokim, jak w czasie jej rozkwitu w epoce Wellsa; do jej pochodnych należy steampunk, Bizarro Fiction lub coraz popularniejsze historie z uniwersów alternatywnych. Poza tym coraz powszechniej jest obserwowane zainteresowanie gatunkami ludowymi lub pochodzącymi z orientu, takimi jak dla przykładu haiku, baśń czy legenda. Coraz popularniejsze stają się także rodzaje powieści kryminalnej, które – czasem połączone z elementami spiskowymi bądź fantastycznymi – biją one rekordy poczytności. Jest to również widoczne w literaturze dla dzieci, gdzie elementy detektywistyczne są na porządku dziennym. W obecnych czasach na pewno warto przyjrzeć się grupy najnowszym dziełom, które pojawiły się na rynku – można wówczas znaleźć sporo ciekawych okazów literatury. Współcześnie na pewno dobrze przyjrzeć się kilku najnowszym dziełom, jakie są obecne się na rynku – można wtedy wyszukać dużo atrakcyjnych okazów literatury.