Na czym polega psychoterapia psychodynamiczna?


Każdy psychoterapeuta buduje swoje działania na danej teorii psychoterapii. Różnorakie teorie wynikają z wielu koncepcji rozwoju i funkcjonowania człowieka, a co za tym idzie rozmaitych tez powstania zaburzeń psychicznych.


Można wymienić kilka wiodących orientacji teoretycznych, na kanwie których powstały następujące formy psychoterapii - psychoterapia behawioralna, psychoterapia poznawcza, psychoterapia systemowa, psychoterapia Gestalt, psychoterapia zorientowana na proces, programowanie neurolingwistyczne, psychoterapia psychodynamiczna.
Tatuaż
Author: Enrique Buscapé
Source: http://www.flickr.com


psychoterapia psychodynamiczna wrocław
Author: Dafi
Source: Dafi


Jeśli interesuje nas dobry psycholog psycholog pruszków Wrocław zobacz dobrego psychologa we Wrocławiu ma wiele do zaoferowania. We Wrocławiu nie można mieć kłopotu zew wyszukaniu specjalisty, jaki dobierze słuszny rodzaj terapii, tak aby była ona skuteczna.


bezpłodność


Ostatnia z nadmienionych, czyli psychoterapia psychodynamiczna znana także jako psychoterapia - czytaj w serwisie - analityczna to metoda terapii zaburzeń psychicznych, opierająca się przede wszystkim na założeniach teorii psychoanalizy. W tym przypadku podstawowymi objawami chorobowymi są nieświadome popędy, jakim cenzura nie pozwala na kroczenie do świadomości i realizację. Efektem takiego stanu są inne drogi ujścia wspomnianych popędów, co definiuje się jako objawy neurotyczne. Terapia psychodynamiczna może przyjmować różne formy, jednak wszystkie posiadają wspólne cechy, jak na przykład nacisk na znaczenie wewnątrzpsychicznych konfliktów i ich powiązanie z dzieciństwem, postrzeganie obronnych mechanizmów jako kreowanych w celu uniknięcia konsekwencji konfliktu jak również użycie wolnych skojarzeń jako głównej metody badania wewnętrznych konfliktów oraz problemów. Według specjalistów psychoterapii psychodynamicznej pacjent powinien uświadomić sobie przeżycia, które wyparł do podświadomości, musi zidentyfikować swoje prawdziwe potrzeby i pragnienia oraz przekonać się, że wbrew odczuwanym przez niego lękom, nie są one zagrażające i niebezpieczne.
O sukcesie terapii psychodynamicznej można mówić, kiedy pacjent rezygnuje z niektórych mechanizmów obronnych oraz uda mu się wypracować nowe. Jeżeli kogoś ciekawi psychoterapia psychodynamiczna Wrocław będzie doskonałym celem, gdyż w tym właśnie miejscu działa kilka renomowanych gabinetów prowadzonych przez psychologów specjalizujących się w opisanej metodzie terapii.

Tags: twarz, psychoterapeuta, wiek