Nasze społeczeństwo zmaga się z jedną z cywilizacyjnych chorób


Jaką? Otyłością. Wielu ludzi nie wyłącznie w dojrzałym wieku, lecz także dzieci lub nastolatków dosięga ten kłopot. To przykre, ale troszkę bagatelizuje się ten kłopot, a skutki otyłości mogą być rzeczywiście niebezpieczne dla zdrowia.


Od czego to się zaczyna? Szczególnie zbyt mała ilość ruchu i siedzący tryb życia - to najogromniejsi sympatycy otyłości, no i naturalnie nader obfitująca w tłuszcze dieta.


Szpital Nouvel Hopital d’Estaing
Author: Reynaers Polska
Source: Reynaers Polska


Dietetycy stale alarmują - coraz liczniejsza grupa młodzieży i dzieci w okresie szkolnym zmaga się tak samo z nadwagą jak także otyłością. Szkolne sklepiki żyją jednakże swoim trybem i oferują młodzieży w przeważającej części niezdrowe przekąski. Wychowanie fizyczne dwa, lub też trzy razy w tygodniu po godzince - to zdecydowanie zbyt mało, aby zlikwidować ten problem. Kilkunastominutowe ćwiczenia nie wyeliminują go, jeśli uczniowie dalej będą nieodpowiednio się odżywiać. Zwiększenie ilości zajęć ruchowych mogłoby przynieść niedużą tylko poprawę, ponieważ Ci, którzy nie cierpią ruchu i tak się swoimi wymówkami z tego wykręcą. Wskazane jest więc promować i skłaniać do zmiany tak samo stylu życia, jak i sposobu odżywiania. Do systematycznego ćwiczenia (zobacz więcej na temat) ciała nie wskazane jest nikogo przymuszać, bo to nie na tym polega. Rodzicu, pokaż swoją postawą, iż regularne ćwiczenia można polubić - przykład musi wyjść od nas. Jeżeli my będziemy aktywnie spędzać wolny czas, a nie przed telewizorem, dzieci będą nas naśladować.
Zróbmy co w naszej mocy, aby przeciwdziałać tej cywilizacyjnej epidemii. Bardzo duża otyłość w nastoletnim wieku skutkuje dużą liczbą chorób w późniejszym czasie, szkoda więc dzieci lub też młodzież na to narażać.

Tags: sklep, natura, lek, problem