Planszówki, w jakich walczysz z odwiecznym przeciwnikiem – brakiem żywności


Wpadniemy dziś do państwa Franków, którzy dopiero co przestali borykać się z okrutną epidemią, jaka zgarnęła solidne żniwo pośród ludności, aby później popłynąć do Japonii, gdzie w ogrodach cesarza mieszka niebywale głodna panda.
Na końcu rozbijemy się na niezamieszkanej wyspie.


George Sand
Author: Fotografien: A. Klich, R. Schweier, J. Rillich
Source: http://www.flickr.com


Czytająca kobieta
Author: Mauricio Apablaza
Source: http://www.flickr.com


Agricola gra planszowa, która na pierwszy rzut oka zdaje się być prymitywną zabawą, w jakiej chodzi jedynie o powiększanie ilości członków rodziny jest przy głębszym poznaniu pełną emocji rozgrywką strategiczną.

Jeżeli według Ciebie ten tekst jest pasjonujący, to przeczytaj również pomocne źródło, które posiada absorbujące dane - one z pewnością Cię zajmą.

Zwyciężczyni 10 prestiżowych nagród przeniesie nas do roku 1670, literalnie kilka lat upłynęło od ostatnich śmiertelnych ofiar pandemii na obszarze Francji. Państwo powraca do życia, najwyższa pora wskrzesić dawne piękno kraju Francuzów. Każdy z graczy zaopiekuje się jedną rodzinę, której pomoże przeżyć ciężkie czasy wszechobecnej nędzy i głodu. Gra wymaga od uczestnika prognozowania kolejnych ruchów. Chociaż nikt nie może przegrać odpadając z rozgrywki to zgromadzenie punktów nie jest takie proste, ponieważ członków powiększającej się rodziny trzeba nakarmić.


Zupełnie inaczej jest na japońskich wyspach, gdzie panuje dobrobyt – przynajmniej w pałacu cesarza. Władca Japoni otrzymał od chińskiego monarchy niezwykły prezent, żeby uczcić dobrze zakończoną długotrwałą serię sporów. Tak, tym podarkiem jest przeuroczy miś panda – bohater gry takenoko. Cesarz rzecz jasna nie ma czasu, żeby opiekować się małą pandę, z tego powodu opiekę nad maleństwem powierza swoim sługom – czyli graczom. Naszym zadaniem jest uprawa pędów bambusa, który wyrasta w trzech różnych kolorach w ogrodach cesarskich. Ten z graczy który zdobędzie największą liczbę punktów wygrywa. Gra nie należy do skomplikowanych, ale daje mnóstwo frajdy, dlatego dedykowana jest rodzinom.


Robinson Crusoe gra, ta przenosi nas z przepięknych ogrodów na bezludną wyspę. Uczestnicy tak jak legendarny bohater obudzą się na wyspie gdzieś na środku oceanu Spokojnego obok rozbitego statku. Naszym zadaniem jest przeżycie. Pierwszym zadaniem jest rozpalenie ogniska, żeby wezwać pomoc, później trzeba już tylko walczyć o przetrwanie. To od jakości waszej współpracy będzie zależało jak długo przetrwacie.
Rozgrywka dostarcza wiele zabawy, gdyż stawia przed uczestnikami co raz to trudniejsze wyzwania.


Każda gra porusza ten sam problem, jaki od zarania utrudniał człowiekowi żywot, żeby przetrwać, żyć oraz się rozwijać należy zadbać o coś do zjedzenia. Każda pokazuje ten problem w inny sposób, lecz przy każdej spędzić miłe chwile z rodziną albo znajomymi.

Tags: zabawy, punk, życie, pomoc, kraj