Podstawowe informacje na temat wykorzystania macierzystych komórek we współczesnej medycynie.


Ludzie od bardzo dawna szukają sposobu na to, żeby zapewnić długowieczność, i wszystko wskazuje na to, że wreszcie udało im się trafić na taki sposób. A sposobem tym są komórki macierzyste, jakie od pewnego czasu znalazły się w centrum zainteresowania.

badania, nauka, innowacje
Author: 123dan321
Source: http://www.sxc.hu
Zasadniczo komórki macierzyste posiadają jednocześnie dwie główne możliwości, to znaczy mogą się nieograniczenie dzielić a także zmieniać się do każdej inne komórki ciała. I ta ostatnio wymieniona właśnie cecha ma takie duże znaczenie, bo teoretycznie macierzyste komórki mogą się przekształcić w każdą tkankę, jaka zostanie uszkodzona u chorego. Rzecz jasna tak z niczego się to nie stanie, potrzebne są do tego odpowiednie warunki, jakie dopiero są poznawane przez naukowców. Badania na macierzystymi komórkami rozpoczęły się tak naprawdę w dwudziestym wieku, i przez minione piętnaście lat naukowcy bardzo dużo się dowiedzieli. Lecz do tego, żeby je faktycznie stosować do leczenia rozmaitych chorób jest daleko, choć początki są naprawdę obiecującej.Jak się okazuj komórki macierzyste występują w naszych organizmach w licznych narządach, między innymi w szpiku kostnym, wątrobie, siatkówce i rogówce oka oraz miazdze zębowej.

Przedstawiany polecany artykuł (https://www.swiatleku.pl/category/higiena-intymna) ma dane, które przedstawiają dany temat, zatem jeżeli masz ochotę dowiedzieć się więcej - zapraszamy do nas!

Lecz komórki o najlepszej jakości otrzymuje z pępowinowej krwi, z tego też powodu coraz częściej jest ona pobierana w czasie narodzin dziecka. Przez swoje właściwości, czyli przekształcaniu się w dowolną inną postać macierzyste komórki być może dadzą szansę na to, żeby przy ich pomocy leczyć liczne choroby, na które aktualnie nie ma żadnych leków.

medycyna, leczenie
Source: pixabay.com
Aktualnie prowadzi się badania dotyczące zastosowania opisywanych komórek w chorobie Parkinsona, miażdżycy, demencji oraz uszkodzeniach nerwów. Jednak zakres badań jest znacznie szerszy, a naukowcy bez przerwy podają informację o następnych ważnych zastosowaniach, które łamią aktualny stan wiedzy. Przykładowo ostatnio zaczęto je wykorzystywać do leczenia pacjentów po zawałach, osiągając sporą poprawę stanu chorych bez skutków ubocznych.

Tags: nauka, Leczenie, badania, eksperymenty