Podstawowe zasady użytkowania ogumienia w osobowych samochodach, w jakich okolicznościach należy zmienić opony na nowe


Wielu kierowców nie zwraca zupełnie uwagi na to, jaki stan mają opony w ich samochodach. Niektórzy nawet nie zadają sobie trudu na to, żeby zmienić je z letnich na zimowe, chociaż względy bezpieczeństwa zalecają, żeby absolutnie nie jeździć na śniegu i mrozie na ogumieniu używanym latem.

opona w warsztacie
Author: Moto "Club4AG" Miwa
Source: http://www.flickr.com
Letnie opony mają całkowicie odmienny skład mieszanki, niż zimowe i w niskich temperaturach guma zwyczajnie robi się sztywna, co w dużym stopniu będzie zagrażać bezpieczeństwu jeżdżenia. Dlatego też zalecane jest, aby przy pierwszych przymrozkach zdecydować o wymianie opon, zimówki znacznie lepiej będą sobie radzić nawet przy największych mrozach, a z kolei jazdę po śniegu ułatwiają specjalne lamelki, których nie posiadają opony letnie. Idealnym rozwiązaniem, chociaż niestety również sporo kosztującym, jest posiadanie dwóch zestawów kół z oponami letnimi i zimowymi.Wtedy na lato można zakupić felgi aluminiowe, dużo lepiej wyglądające, a na okres zimy felgi stalowe, jakie są znacznie bardziej odporne na jakieś uszkodzenia, jakie mogą się pojawić zimą. Lecz wymiana opon między poszczególnymi sezonami to jedno, a kontrolowanie stanu opon to druga, równie istotna rzecz. Po pierwsze należy sprawdzać, jak wysoki będzie bieżnik, jeśli michelin opony będą miały poniżej minimalnej dopuszczalnej wartości, to należy je od razu wymienić. Jazda na zbyt wytartych oponach może się skończyć nie tylko mandatem i konfiskatą dokumentów rejestracyjnych, ale również jest po prostu niebezpieczna. http://www.hurtopony.pl/ http://www.hurtopony.pl/opony-zimowe.html

Jeśli bieżnik będzie zbyt niski, to w czasie opadów może on sobie nie poradzić z odprowadzeniem całej wody i samochód może wpaść w poślizg. Następną rzeczą, na którą trzeba zwracać baczną uwagę przy sprawdzaniu ogumienia, jest wiek opon. Jeśli używane opony michelin będą miały kilkanaście lat, to nawet pomimo odpowiedniego bieżnika warto zastanowić się nad ich wymianą. Guma, z jakiej opony są wykonane, po pewnym okresie używania zwyczajnie ulega powolnemu niszczeniu, mogą się w niej pojawić różne mikropęknięcia, jakie także mogą być niebezpieczne.

Tags: felgi, guma, mikropęknięcia