Rehabilitacja stawu skokowego czyli jak najlepiej pomóc przy kontuzji tego mechanizmu kostno-stawowego.


Anatomia jednostki od lat intryguje naukowców z różnorodnych dziedzin życia. Dzięki dużemu postępowi technicznemu i medycznemu, które zezwalają na coraz bardziej staranne obeznanie ludzkiej budowy. Mimo to ciągle jest jeszcze sporo do odkrycia, gdyż sporo układów w ludzkim ciele działa w sposób bardzo zawiły.

rehabilitacja
Author: UC Physiotherapy
Source: http://www.flickr.com
Jeden z najbardziej skomplikowanych układówDo jednych z najmocniej zawiłych mechanizmów w ludzkim ciele należy staw skokowy. To staw, który scala kości stopy oraz podudzia. Na jego konstrukcję składają się oprócz kości mięśnie okołostawowe, torebka stawowa oraz układ więzadeł. Dzieli się on także na staw skokowy górny oraz dolny, który dodatkowo rozdziela się na staw skokowy przedni i tylni. Oba te stawy współpracują ze sobą podczas ruchu i chodzenia. Jedną z najczęstszych pobudek pobytów u ortopedy są obecnie kontuzje stawu skokowego. Staw ten narażony jest na wiele dotkliwych obrażeń takich jak skręcenie przeważnie polegające na obrażeniu więzadeł, zwichnięcie a nawet złamanie. Zwykle narażeni na nie najbardziej są sportowcy, z ich powodu najczęściej wyeliminowani są ze sportowej aktywności.

Kuracja stawu skokowego

Nieprawidłowe leczenie obrażeń stawu skokowego doprowadzić może do jego nieprawidłowego funkcjonowania, niestabilności a także zwyrodnień. W chwili, gdy tylko coś dzieje się z tym stawem trzeba wybrać się niezwłocznie do specjalisty. W takiej sytuacji konieczna jest rehabilitacja stawu skokowego. Rehabilitacja ta polega na wielu różnych działaniach zależnie od typu kontuzji. Może sprowadzać się do leczenia zachowawczego opierającego się na kilkudniowym odpoczynku, umieszczeniu kończyny z obrażeniem w stabilizatorze czy zaaplikowaniu leków. http://czamara-centrum.pl/ http://czamara-centrum.pl/informacja-ogolna/staw-biodrowy

Lekarz polecić może również właściwie dobrane treningi mające na celu przyspieszenie kuracji i w dalszej części wzmocnienie stawu. Jednak, gdy wszystkie te zachowawcze czynności nie przyniosą pożądanych efektów trzeba będzie wykonać operację chirurgiczną. Poprawnie prowadzona rehabilitacja stawu skokowego zezwoli na zrekonstruowanie jego właściwego funkcjonowania.

Tags: sportowcy, naukowcy, stopa, Leczenie, stabilizator