W jaki sposób dopasować potomkowi odpowiednią zabawkę?


Pierwszymi zabawkami najmłodszych dzieci są barwne grzechotki, wielobarwne przytwierdzone do łóżeczka karuzele muzyczne z pozytywką jak też gryzaczki. Po okresie grzechotek oraz karuzel przychodzi czas na zakup zabawek edukacyjnych, jakie zamiast samej radości z zabawy poczynają nauczać.

Dzieci w okresie niemowlęcym poznają nowy, otaczający je świat. Kochają badać przedmioty poprzez dotknięcie, wkładanie do buzi, wyrzucanie czy uderzanie o konstrukcje łóżeczka. Krągłe plastikowe piłki, z powycinanymi układami figur geometrycznych i polskie klocki dla dzieci o takich samych kształtach, jak otwory, uczą małe dzieci rozróżniania kształtów, nazywania określonych figur, aktywizują wyobraźnię, uczą układania pewnych kształtów, a z czasem zawiłych budowli według wyobraźni malucha. Pociechy stawiają pierwsze kroczki, potem doskonalą się w chodzeniu, kopią piłeczkę, malują… i bardzo prędko się nudzą.klocki magnetyczne
Source: flickr.com
]Dlatego też w tym wieku zabawki powinny być zróżnicowane oraz aktywizować do absorbowania wiadomości o otaczającym je świecie. W tymże okresie istotne jest, żeby otaczające je zabawki miały intensywne zabarwienia, były miękkie, wydawały rozmaite sygnały dźwiękowe. Dzieci w w przedszkolnym wieku doskonalą swoje umiejętności, zadają mnóstwo pytań, wręcz chłoną wiedzę. Ukochanymi zabawami staje się kreślenie, wycinanie, malowanie farbami oraz lepienie z plasteliny. Pojawiają się gadżety odtwarzające świat osób dorosłych, a więc ciężarówki, aeroplany, plastikowe sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia do majsterkowania, telefony sztućce oraz ubrania oraz rekwizyty do przebierania się. Dzieci w tym wieku naśladują rodzicieli a także bohaterów swoich ukochanych bajek. Dużą rolę grają też zabawy typu memory, to jest: quizy, rebusy, które ćwiczą spostrzegawczość, wzbogacają słownictwo i ćwiczą logiczne rozumowanie.

Rzecz jasna powinny być one dostosowane do wieku, w przeciwnym przypadku pociechy mogą się do nich uprzedzić. Podobnie atrakcyjne są gry planszowe. Na rynku zabawkarskim osiągalne są setki przeróżnych gier, które łączą pokolenia i za każdym razem dostarczają wiele radości. Nauczają one gry zespołowej, kalkulowania, przewidywania a także strategii, z kolei puzzle - wytrwałości.

Na pewno stosowne będą zabawki z surowców naturalnych, na przykład zabawki drewniane dla dzieci. drewniane dla dzieci są bowiem doskonałym wyborem zarówno ze względu na swoją trwałość, bezpieczeństwo, jak i możliwości zabawy, które dają.

Tags: zabawa, piłka, Rysowanie, maluchy