W jaki sposób funkcjonować z osobą naznaczoną chorobą uzależnienia od alkoholu?


Każdy człowiek, który kiedykolwiek zetknął się z kłopotem alkoholizmu na pewno wie, że podobna sytuacja pod żadnym pozorem, nie jest łatwa. Nie tylko dla samego uzależnionego, a także dla krewnych i przyjaciół. Jednak specjaliści uczulają, że nie można się poddawać i wskazują jaką ścieżkę wybrać, żeby pomóc alkoholikowi i wspólnie zrewitalizować życie rodziny, zniszczone przez alkohol.
Rzecz jasna nie będzie to łatwe zadanie, ale dzięki szerzonej edukacji na temat tego i innych uzależnień świadomość społeczna w takich zagadnieniach wzrasta. Psycholodzy wskazują, iż fundamentalną zasadą w życiu z osobą uzależnioną od alkoholu
terapia
Source: flickr.com
Chwila dokonywania wyboru jest niezaprzeczalnie najtrudniejszym krokiem, ale późniejsze zachowanie trzeźwości także nie jest proste. Nie bez kozery mówi się bowiem, że alkoholik pozostanie nim już na zawsze, bo będzie to głód, którego przenigdy nie będzie w stanie zaspokoić. Faktem jest, że mimo niezliczonych trudności, wyjście z alkoholizmu jest niewątpliwie możliwe. Jednak bez silnego wsparcia rodziny i przyjaciół, mnóstwa samozaparcia i silnej woli, jest to niezwykle ciężkie.

Tags: psychologia, uzależnienie, pomoc, wsparcie