W jaki sposób można dziś uczyć się o historii - niewielki przewodnik po płytach i książkach militarnych


Nie trwoniąc otuchy

Nawet po tylu latach, okropne wspomnienia z Powstania Warszawskiego dalej żyją w umysłach wielu, zwłaszcza tych, którzy doświadczyli te okropności w Warszawie. Młode generacje tego nie odgadną, mogą jedynie zerknąć na mundury ilustrowana encyklopedia. Trzeba tutaj również wspomnieć o osobach zamkniętych w gettach przez nazistowskiego dowódcę Adolfa Hitlera.


warszawa
Author: Vladimir Yaitskiy
Source: http://www.flickr.com
Te getta były domem dla prawie 500 tysięcy Żydów konających z głodu oraz chorób, żeby poznać ich historie należałoby o tym dowiedzieć się nieco więcej. Pokoje były pełne ludzi spragnionych oraz głodnych, czekających na chleb za który oddawali biżuterię i wiele innych rzeczy. Jedynym promykiem nadziei było właśnie to, że niegdyś to się zmieni, czego słowem są liczne najpiękniejsze wiersze i piosenki które powstały w tamtych czasach (). Sfrustrowani w tych frasunkach w gettach; niektórzy mężczyźni, kobiety oraz dzieci zebrali się żeby zbuntować się przeciw hitlerowcom. Ten akt poufnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt śmiałości wolno zanotować co więcej w świetle faktu, że zbuntowani obywatele byli to pospolici ludzie, jednak gotowi wojować z każdym z wykwalifikowanych żołnierzy. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku oraz jego nadrzędnym celem było usunięcie Niemców z miasta oraz doprowadzenie do wyzwolenia Warszawy przed dojściem Armii Radzieckiej.
 
warszawa zamek na wodzie
Author: Radek Kołakowski
Source: http://www.flickr.com
Powstał plan warszawa i okolice miały być ochronione wspólnymi siłami Polaków i Żydów. Dla Niemców, był to tylko kolejny dzień dręczenia tych mieszkańców. Nie spodziewali się przewrotu. Naziści byli zdziwieni, a wielu pozostało rannych. Powstanie sprawiło czasowe wycofanie hitlerowców. Bunt ten dostarczył Warszawiakom nadzieję i na tą cześć powstały liczne filmy, muzyczny plyty lub literatura upamiętniająca waleczne wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin dotarły również polskie produkcje, które choć w małym stopniu przedstawiają to, co przetrwali ludzie biorący uczestnictwo w tym wszystkim. Mimo to jest to tylko namiastka.


Nie jesteśmy w stanie o tym zapomnieć. Niech to będzie dynamiczny obraz w pamięci. Zobacz:
 

Tags: dzieci, Filmy, encyklopedia, akt