W jaki sposób otrzymać skierowanie do uzdrowiska oraz jakie wymagania należy spełniać?


Kiedy chorujemy, robimy wszystko, aby czuć się jak najlepiej i dążymy do pełnego zdrowia. Niejednokrotnie droga może być niełatwa, jednak w żadnym wypadku nie można się zniechęcać. W dużej liczbie przypadków niezbędna może być wizyta w sanatorium. Aby leczyć się tam w ramach NFZ, powinno się spełniać parę warunków potrzebnych do wyjazdu. Jeżeli interesuje nas uzdrowisko Kołobrzeg, powinniśmy podjąć poniższe kroki.


kołobrzeg
Author: zeesenboot
Source: http://www.flickr.com
Warto zaznaczyć początkowo, że do sanatorium może pojechać każda dorosła ubezpieczona osoba oraz dzieci, które skończyły 3 rok życia. To lekarz decyduje, czy powinniśmy wybrać się na tego typu leczenie i to on wypisuje skierowanie. Jeżeli uczęszczamy do prywatnego gabinetu i nie ma on umowy z NFZ skierowanie jest nieważne. Wraz ze skierowaniem do sanatorium wysyłane są aktualne wyniki badań - sprawdź szczegóły. Fundusz ma miesiąc na decyzję. Jeśli uzna, że leczenie w sanatorium nie jest niezbędne, może (http://rajsoczewek.pl/korekcyjne/ray-ban) odrzucić wniosek. Zarówno o zgodzie, jak i sytuacji odmiennej pacjent zostanie poinformowany przy pomocy pisma.

Fundusz decyduje, w którym uzdrowisku będzie leczył się pacjent, (np. schorzenia układu oddechowego leczy m.in. sanatorium Kołobrzeg), ustali również datę. Kłopotem są długie listy oczekujących. Może mieć miejsce sytuacja, że wygaśnie termin skierowania, a pacjent nadal nie otrzyma miejsca. Wówczas lekarz ponownie sprawdza, czy leczenie sanatoryjne jest nadal potrzebne - . Kolejka nie obowiązuje w wypadku kombatantów, zasłużonych dawców krwi oraz narządów czy weterani, którzy są poszkodowani. Warto wiedzieć, że taki pobyt nie jest w pełni darmowy.


Takie dogodności posiadają jedynie dzieci i młodzież do 18 roku życia, osoby do 26 roku życia, uczące się, ludzie z dużym stopniem niepełnosprawności oraz takie, które otrzymują rentę rodzinną. Inni pacjenci opłacają dojazd oraz pewną część kosztów za jedzenie oraz nocleg. Czas od 1 maja do 30 września jest droższy. Z sanatorium można
morze
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
korzystać nie częściej niż raz na 1,5 roku.

Wyjazdy do sanatorium może być się trudnym zadaniem, na pobyt czekamy naprawdę długo, w dodatku może się okazać, że skierowanie nie jest już aktualne i proces wymaga powtórzenia. W dodatku za część pobytu należy zapłacić, co może oznaczać, że niektórzy zwyczajnie nie będą w stanie sobie na taki wyjazd pozwolić. Sanatorium może stać się jednak zbawienny i momentami naprawdę warto czekać trochę dłużej. Zdrowie (zdrowie-dom.pl/) jest dla nas w każdej sytuacji najważniejsze i warto o nie walczyć. Zdrowie fizyczne to również zdrowie ducha, co naprawdę należy zapamiętać.

Tags: zdrowie, Pacjent, sanatorium