W jaki sposób pomóc dziecku cierpiącemu na zespół Aspergera przekroczyć barierę oddzielającą go od normalnej egzystencji


Każde dziecko bywa inne, a niekiedy jest inne, bo cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiki. Kiedyś dzieci autystyczne były wytykane palcami przez swoich kolegów, a nawet przez dziadków. Dzisiaj to podejście bardzo zmieniło się (na szczęście na lepsze), również dzięki przedstawicielom świata nauki, którzy udowodnili, że dziwne zachowanie po prostu wynika z choroby.
Integracja Sensoryczna
Source: sxc.hu
Autyzm wcale nie bywa tak skomplikowany do zdiagnozowania. Dzieci cierpiące na to wrodzone schorzenie funkcjonują w sposób inny niż ich rówieśnicy.

Jeśli szukasz podobnych danych na to zagadnienie, odnajdziesz je na pewno pod tym hiperłączem (https://dioralino.pl/szafki-c-30.html), więc nie zwlekaj tylko kliknij tutaj.

Stronią od konwersacji, wspólnych zabaw, nie potrafią nawiązywać nowych znajomości. Mają swój własny świat i tylko tam pragną przebywać. Nie potrafią nauczyć się codziennych czynności (szczotkowanie zębów, sprzątanie), bo nie umieją naśladować rodziców wykonujących takie właśnie zajęcia. Zespół Aspergera jest tą bardziej umiarkowaną odmianą autyzmu. Chociaż zaburzenia nie bywają tak duże, to jednak znacząco utrudniają dziecku poprawne funkcjonowanie w społeczności. Tylko odpowiednio prowadzona terapia dzieci może w obu opisanych przypadkach pomóc dzieciom cierpiącym na autyzm zacząć w miarę naturalnie prowadzić dalsze życie - zobacz tu.
Dziecko, rysowanie kredą
Author: iStock
Source: iStock
Dzieci autystyczne potrzebują szczególnej, czyli specjalistycznej opieki. Matki na pewno nie mogą jej zapewnić, bo po prostu nie podsiadają odpowiedniej wiedzy bądź brakuje im już cierpliwości. Jednym z rozwiązań bywa odnalezienie magistra psychologii lub pedagoga, który codziennie pracuje z takimi maluchami i zna temat z własnej praktyki zawodowej, a rehabilitacja dzieci to dla niego codzienność, np. tutaj. Mankamentem tego rozwiązania może stać się fakt, że za indywidualne zajęcia terapeutyczne trzeba zapłacić, a czasem dowozić ucznia do gabinetu odległego o kilkanaście kilometrów. W takim razie lepiej skorzystać z usług placówek publicznych, czyli poradni psychologiczno-pedagogicznej bądź zwrócić się o pomoc do psychologa zatrudnionego w podstawówce.


Jedną z pięknych inicjatyw, o której często opowiadano ostatnio w mediach, jest otwarcie specjalnej szkoły, gdzie dzieci autystyczne mają zapewnioną wysokospecjalistyczną opiekę. To społeczne przedsięwzięcie zasługuje na słowa podziwu. Takie placówki nierzadko powstają z inicjatywy samych matek, a także dzięki pomocy parafii. Nauczyciele zaangażowaniu w takich placówkach dobrze wiedzą, czym jest autyzm i zespół Aspergera, mogą więc zagwarantować wychowankom wszechstronny rozwój i pomóc im wejść w dorosłe i w miarę ustabilizowane życie.

Tags: dzieci, pedagog, autyzm, Dzieciaki