W jaki sposób sobie radzić, kiedy pojawiają się problemy ze wzrokiem? Jakie są sposoby, żeby temu zaradzić?


Różnorodne czynniki chorobotwórcze, takie jak bakterie lub wirusy mogą dostawać się z krwią do siatkówki, a także leżącej blisko naczyniówki. Będzie rozwijał się wtedy zapalenie, którego objawy zależą od miejsca gdzie uszkodzona jest siatkówka. Jeśli takie zwyrodnienie siatkówki dotyczy plamki, chory będzie dostrzegał mroczki w polu widzenia, ale także różne dziwne rzeczy, jak błyski, nastąpi złe widzenie kolorów albo zmiana kształtu oglądanych obrazów.


Zaćma – choroba utrudniająca życie!
Author: Bird&Co.
Source: Bird&Co.
Gdy jednakże zapalenie ma miejsce w obwodowych częściach dna oka, to możemy nie mieć nawet jakichś dziwnych objawów i okulista jedynie przypadkiem odkryje blizny pozapalne. Stan zapalny może wystąpić czasem w przebiegu chorób zakaźnych, jak również przy okazji zmian ropnych innych narządów. Trzeba więc szybko zgłosić lekarzowi wszelkie różne zaburzenia wzroku. Niestety często chorzy zgłaszają się zbyt późno do doktora, gdyż nie odczuwają żadnych objawów bólowych. A to bardzo ważne, by pójść do lekarza od razu, gdyż blizny pozapalne na siatkówce dość często na stałe uszkadzają wzrok. Zwyrodnienie siatkówki jest następstwem zmian zapalnych. Może też występować samoistnie, dość często jako choroba wrodzona albo odziedziczona. Niektóre z tych chorób są widoczne w dosyć młodym wieku, inne natomiast rozwijają się wolno i są rozpoznawalne dopiero w dorosłym wieku. Zwyrodnienia plamki powodują, iż pogarsza się ostrość wzroku, widoczne są też plamki w polu widzenia.
operacje
Author: Phalinn Ooi
Source: http://www.flickr.com
Całe szczęście na tego typu nieprawidłowości oraz inne są dostępne operacje. Szczególnie na uwagę zasługują operacje zaćmy. Tego typu operację zaleca się osobom, jakie straciły wzrok oraz posiadają objawy choroby. Jeżeli pacjent ma inne schorzenia, które mogą zaburzać wzrok (sprawdź laserowa korekcja wzroku żory), to okulista może odradzać zabieg.


Czasem poprzez uraz lub inne zabiegi oka katarakta powoduje, iż są problemy z zobaczeniem siatkówki . Mimo to, operacja może okazać się konieczna, aby po prostu być w stanie prowadzić dalsze leczenie. Tego typu operacja na zaćmę nie jest długa, zwykle nie zajmuje dłużej niż pół godziny, natomiast w czasie jej trwania podaje się środki na uspokojenie, jakie nie powodują negatywnych oddziaływań na serce albo płuca.

Tags: wzrok, Objawy, okulista, zabieg