Z jakiego powodu rodzimy sejm wprowadził niemałe ograniczenia dla właścicieli aptek?


Czy pamiętasz, iż do niedawna posiadanie i utrzymywanie swojego sklepu z lekami okazało się być na tyle korzystne pod względem finansowym, że spowodowało to to, że w co poniektórych większych miejscowościach pojawiło się ich tak dużo, iż idący chodnikiem obywatele co chwilę byli w stanie obejrzeć napis z kojarzącą się z medykamentami marką.


Przemiany wprowadzone poprzez krajowy rząd zrobiły, że posiadaczami tego typu marketu jak apteka nie mogą już zostać reprezentanci innych niżeli aptekarz fachów.
Co to znaczy dla typowych ludzi? Na pewno większa ilość aptek mogłaby teoretycznie symbolizować większą rywalizację na tym rynku. To z kolei powinno było mieć wpływ na finalną opłatę pojedynczych leków. Niestety takowy sposób myślenia był trochę lekkomyślny, ponieważ nie brał pod uwagę różnych istotnych dla właścicieli wymienionych sklepów czynników tego typu jak koszt najmu lokalu czy inne koszty kierowania takiej firmy.

Zainteresował Cię ten post? To znakomicie, ponieważ oryginalny wpis (http://medimix.pl/) zawiera podobne informacje do prezentowanych.

To już nie czasy, gdy aptekarze mieli w swej palecie jeszcze takowe towary jak papierosy czy też mleko. A tak faktycznie było jeszcze sto lat wstecz.


apteka
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com


Wszakże wspomniana wcześniej zmiana to nie wszystko. Ograniczenia dotyczą również liczby aptek, które może jednocześnie posiadać jedna osoba.
Czy to prawidłowo dla zwyczajnego petenta? Wspomniane wyżej ograniczenie konkurencyjności i tak nie posiadało wpływu na końcową wycenę poszczególnych medykamentów, gdyż ceny były oparte na podstawie kosztów wyznaczanych przez składnice, a te stosowały się z kolei do kosztów dyktowanych przez producentów. Pozostałymi słowami dowolna apteka i tak musiała poniekąd podporządkować się do należności dyktowanych przez inne spółki.

Tags: żel, ludzie, produkt, osoba