Z jakimi problemami pójść do seksuologa?


Nie pamiętasz już, kiedy ostatni raz mieliście stosunek, on ma ambarasy ze wzwodem, a tobie współżycie sprawia boleść – komplikacje w życiu intymnym skutecznie wyniszczają związek dwojga ludzi.
młodość
Author: Maurizio Costanzo
Source: http://www.flickr.com


W takowej sytuacji zbawieniem może być wizyta u profesjonalisty. Tyle, że rodacy wciąż tak bardzo krępują się przekroczyć próg gabinetu doktora owej specjalności, że wolą zaryzykować rozstanie. Egzystujemy w czasach, gdy golizna jest na każdym kroku, już nawet reklamy kawy tryskają erotyzmem. Mogłoby się wydać, iż w owej sytuacji jesteśmy obyci z kwestiami cielesności i nie będzie już żadnego tabu powiązanego z seksem. Jednak okazuje się, że wciąż nie umiemy o nim bezpośrednio rozmawiać, zwłaszcza, kiedy pojawiają się kłopoty: czujemy się zmieszani, lękamy się ośmieszenia, ujawniają się nasze kompleksy. Z powodu lęku i wstydu ledwo dwadzieścia pięć proc. potrzebujących poszukuje wsparcia u profesjonalisty.


Rodacy, aczkolwiek coraz częściej korzystają z pomocy psychoterapeutów, to wciąż z wizytą u seksuologa zwlekają do ostatniej chwili, gdy zaczynają się już poważne spory w związkach, rozstanie wisi na włosku, a seksuolog - strona internetowa - staje się tak zwaną ostatnią deską ratunkową. A wówczas terapia jest trudniejsza i dłuższa. Jeżeli pacjenci wymagają psychoterapii, może starczyć kilka wizyt, ale czasami potrzebny będzie rok albo i dwa lata. W każdym wypadku czas jest kwestią indywidualną. Zdarza się i tak, iż pacjenci będą pod opieką medyka na stałe, przykładowo gdy muszą brać lekarstwa.
Zdarza się też, że pacjenci miast iść do lekarza, sami zaczynają się kurować, dla przykładu nabywając lekarstwo na tzw. czarnym rynku. To na pewno nie rozwiązuje kłopotów, a poza tym taki farmaceutyk może również szkodzić.

Tags: oczy, problemy, pacjenci, efekt, specjalisty